Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Sponsorizare in baza unui document justificativ. Care sunt implicatiile fiscale?

19-Mar-2014
4951
In situatia in care o firma sponsorizeaza o unitate anume, cu plata in numerar, si in baza contractului de sponsorizare, vom stabili daca la registrul de casa e suficient ca document justificativ sa fie prezentata dispozitia de plata sau daca unitatea e obligata sa elibereze chitanta pentru suma platita.

Modul de utilizare si intocmire a documentelor financiar-contabile si in concluzie si a chitantei sau dispozitiei de plata este stabilit de Ordinul ministrului finantelor nr. 3512/2008.

Astfel, in cazul Dispozitiei de plata/incasare catre casierie, instructiunile de completare precizeaza la pct. 1, fundamental diferit fata de instructiunile aplicabile Chitantei, ca serveste ca dispozitie pentru casierie, in vederea incasarii in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale. Asadar, se utilizeaza cand au loc incasari din operatiuni care nu privesc activitatea curenta a asociatiei.

In aceste conditii, operatiunile din cadrul clubului care in fapt vizeaza decizia de administrare a disponibilitatilor banesti se consemneaza in Dispozitia de plata/incasare catre casierie.

Consideram ca in cazul operatiunilor de finantare a asociatiei prin intermediul unei sponsorizari se utilizeaza Chitanta ca document justificativ pentru depunerea unei sume in numerar la casieria unitatii, conform normelor de completare a acesteia, deoarece nu sunt indeplinite conditiile restranse de utilizare a dispozitiei de incasare.

Sub aspectul consecintelor fiscale trebuie subliniat faptul ca nerespectarea normelor emise de Ministerul Finantelor cu privire la intocmirea si utilizarea documentelor justificative si contabile pentru toate operatiunile efectuate reprezinta contraventie, potrivit art. 41 pct. 2, lit. a), b) si c) din Legea contabilitatii nr. 82/1991 si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 4000 lei.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Sponsorizare in baza unui document justificativ. Care sunt implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 5 din 3 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016