Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Sponsorizari. Cum se procedeaza in cazul impozitului pe profit?

12-Mar-2018
1889

In analiza de mai jos, vom vedea daca o societate platitoare de impozit pe profit poate sa faca o sponsorizare catre o asociatie daca presedintele asociatiei este un angajat al societatii care face sponsorizarea.

De asemenea, vom stabili pana cand se poate deduce sponsorizarea din impozitul pe profit.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 7 punctul 26 din Codul fiscal, o persoana este afiliata daca relatia ei cu alta persoana este definita de cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:

a) o persoana fizica este afiliata cu alta persoana fizica daca acestea sunt sot/sotie sau rude pana la gradul al III-lea inclusiv;
b) o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca persoana fizica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot ale unei persoane juridice ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica;
c) o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca cel putin aceasta detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza in mod efectiv acea persoana juridica;


d) o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca o persoana detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza in mod efectiv acea persoana juridica.

Daca salariatul nu controleaza societatea respectiva, atunci nu este persoana afiliata societatii. Nu salariatul decide ca societatea sa efectueze sponsorizarea.

Astfel, opinia mea este ca se poate efectua sposorizare catre o asociatie, chiar daca unul din salariatii firmei conduce acea asociatie, cu conditia ca salariatul sa nu fie intr-o relatie de afiliere cu societatea (simpla calitate de salariat nu implica o relatie de afiliere).

Potrivit art.1 alin. (2) din Legea 32/1994 actualizata, contractul de sponsorizare se incheie in forma scrisa, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor.

Potrivit art.1 alin. (5) din Legea 32/1994, in cazul sponsorizarii sau mecenatului constand in bunuri materiale, acestea vor fi evaluate, prin actul juridic incheiat, la valoarea lor reala din momentul predarii catre beneficiar.

Daca in anul 2017 a fost incheiat un contract de sponsorizare si au fost achizitionate bunurile ce vor face obiectul sponsorizarii, iar in 2018 s-au livrat efectiv bunurile, cheltuiala cu sponsorizarea se inregistreaza in contabilitate in momentul livrarii, deci in 2018.

Bunurile se livreaza fara factura, pe timpul transportului fiind insotite de Aviz de expeditie pe care se face urmatoarea mentiune "nu urmeaza factura - bunuri livrate in baza contractului de sponsorizare/mecenat nr.../...."):
6582 = 3xx

Potrivit art. 25 alin. 4 lit. i), cheltuielile de sponsorizare nu sunt deductibile. Contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat scad sumele aferente din impozitul pe profit datorat la nivelul valorii minime dintre 0,5% la cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat. Sumele care nu sunt scazute din impozitul pe profit, potrivit prevederilor prezentei litere, se reporteaza in urmatorii 7 ani consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua in ordinea inregistrarii acestora, in aceleasi conditii, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu, economist.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Sponsorizari. Cum se procedeaza in cazul impozitului pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 4 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016