Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

TVA la terenuri. Cum aflam daca vanzarea se face cu TVA?

18-Feb-2015
14670

Cum gestionam TVA-ul in cazul unor terenuri? Tinem cont de faptul ca se defineste ca teren construibil orice teren amenajat sau neamenajat pe care se pot executa constructii.



In cazul in care exista o platforma betonata de 3300 mp, ce se intampla cu terenul de sub aceasta platforma?

Fiind un teren construibil sau pe care se pot executa constructii, vanzarea lui este cu TVA?

Prin teren construibil se intelege acel teren pentru care se poate obtine vreodata o autorizatie de constructie (ceea ce nu se poate intampla, de exemplu, pentru un teren aflat in extravilan si care are destinatia de teren agricol si este probabil ca asa va ramane intotdeauna).

In cazul dvs.:

- constructia se poate vinde fara TVA, nefiind noua, sau puteti opta pentru vanzarea sa cu TVA in conditiile art. 141, alin. (3) din Codul fiscal.

- platforma betonata este un teren pe care s-au facut amenajari (betonarea sa) si se va trata la fel cu terenul de 4200 mp.

Daca pe platforma respectiva si pe teren este posibil sa se obtina autorizatii de constructii (se afla in intravilan), atunci ele sunt terenuri construibile si nu se pot vinde decat cu TVA.

Daca terenul de 4500 mp este teren arabil (la fel si cel de 3000 mp) si nu construibil, atunci acesta se va putea vinde fara TVA.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "TVA la terenuri. Cum aflam daca vanzarea se face cu TVA?":
Rating:

Nota: 3.67 din 23 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Articole similare

Tranzactiile cu imobile si terenuri - Tratament TVA
Mai multe articole despre TVA vanzare




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016