Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venituri din consultanta la microintreprindere. Cand se face trecerea la impozit pe profit?

15-Apr-2014
5645
In situatia pe care o analizam astazi, o persoana juridica indeplineste la 31.12.2013 conditiile pentru a se incadra la impozitul pe venituril microintreprinderilor incepand cu 01.01.2014 si se inregistreaza ca microintreprindere in vectorul fiscal.

La sfarsitul lunii ianuarie 2014 ponderea veniturilor din consultanta depaseste 20% din veniturile totale ale lunii ianuarie 2014. Stabilim daca in aceasta situatie, unitatea este obligata sa se declare platitoare de impozit pe profit incepand cu 01.01.2014 conform articolului 112 indice 6 din Codul Fiscal.

Totodata, vom vedea daca in baza de calcul a impozitului pe veniturile microintreprinderii se includ veniturile realizate din subventii pentru investitii care se inregistreaza in contabilitate in urma recunoasterii cheltuielilor cu amortizarea investitiilor subventionate.

Confirmam faptul ca o microintreprindere ce realizeaza venituri din consultanta si management intr-un procent mai mare de 20% din total venituri devine platitoare de impozit pe profit, conform art. 112^6 din Codul fiscal.

Retinem faptul ca legiuitorul nu a stabilit analiza ponderii veniturilor intr-o anumita perioada de timp, cum ar fi luna, trimestrul, semestrul sau anul, ci a formulat expresia generica "in cursul unui an", astfel aceasta pondere poate fi analizata si la luna ianuarie.

Se necesita modificarea vectorului fiscal, prin depunerea declaratiei de mentiuni 010, in termen de 30 de zile de la data depasirii plafonului. Societatea declara si plateste impozit pe profit incepand cu luna ianuarie 2014, luand in calcul veniturile si cheltuielile de la inceputul exercitiului.

In ceea ce priveste veniturile din subventii pentru investitii, pentru o microintreprindere, acestea sunt scutite de impozitul pe venit in procent de 3%, conform art. 112^7 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal.

Daca veniturile din subventii pentru investitii sunt realizate de o societate platitoare de impozit pe profit, acestea sunt impozabile la calculul impozitului pe profit, deoarece acest tip de venit nu se regaseste printre veniturile scutite de impozit, prevazute de art. 20 din Codul fiscal.

Insa, efectul asupra impozitului pe profit ar trebui sa fie neutru, deoarece veniturile din subventii pentru investitii se realizeaza pe masura efectuarii cheltuielilor finantate, de obicei la calculul amortizarii.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venituri din consultanta la microintreprindere. Cand se face trecerea la impozit pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016