Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Casare bun de capital. Care sunt implicatiile fiscale si contabile?

30-Mai-2014
2041
Casarea bunurilor de capital are ca subiect concret o societate care cumpara mijloace fixe in anul 2008 pe care le depoziteaza in vederea utilizarii. In 2010 incepe sa le utilizeze (durata de viata utila - 10 ani, deci sunt bunuri de capital) si 2013 le caseaza.

Vom vedea daca trebuie ajustat TVA-ul si daca perioada de ajustare incepe in 2008, la achizitie sau in 2010, la utilizarea pentru prima data.

In cazul prezentat mai sus, o companie achizitioneaza in 2008 un bun de capital (activ corporal fix amortizabil, a carei durata normala de utilizare stabilita pentru amortizarea fiscala este mai mare de 5 ani, conform art.149 alin.(1) Cod fiscal), pe care il trece in conservare din momentul achizitiei pana in anul 2010.

Compania incepe sa utilizeze mijlocul fix in anul 2010, in cadrul activitatii firmei, cu scopul obtinerii de operatiuni economice din sfera de aplicare a TVA (presupunem). Durata de functionare a activului este de 10 ani.

Conform art.149 alin.(3) lit.a) , perioada de ajustare a bunului de capital incepe din 01 ianuarie a anului in care a fost achizitionat , respectiv anul 2008 si se aplica pe o perioada de 5 ani (art.149 alin.2 lit.a).

Perioada de ajustare se aplica pentru anii : 2008, 2009, 2010, 2011, 2012.

Prin trecerea in conservare, a mijlocului fix in anul 2008, se interpreteaza ca bunul de capital nu este folosit in activitatea firmei, pentru desfasurare de operatiuni economice din sfera de aplicare TVA, ceea ce contravine prevederilor art.145 alin.(2) lit.a).

Conform prevederilor art.149 alin.(4) lit.a) pct.2, coroborat cu pct.54 alin.(7) din Normele de aplicare a Codului fiscal, se impune ajustarea TVA in favoarea statului, inca din luna inregistrarii facturii de achizitie (2008) cu totalul valorii TVA deduse din factura de achizitie (o cincime/an*5 ani perioada ajustare=5 cincimi * valoare dedusa TVA achizitie bun capital).

Ajustarea operata trebuie operata in jurnalul de cumparari si se mentioneaza in registrul bunurilor de capital, precum si declarata in D300 (rd.31 "ajustari pentru bunurile de capital"), aferenta perioadei in care se ia decizia de trecere in conservare a imobilizarii, care coincide cu luna de achizitie, in cazul de mai sus .

Conform art.149 alin.(5) lit.a) Cod fiscal, in luna punerii in functiune a mijlocului fix, in anul 2010, se procedeaza la ajustarea TVA in favoarea firmei, in sensul ca aveti dreptul la deducerea TVA aferenta achizitie bunului de capital, pentru perioada ramasa din perioada de ajustare, respectiv pentru anii 2010, 2011 si 2012.
Ajustarea aferenta celor trei ani(2010-2012) se calculeaza astfel : o cincime/an*3 ani perioada ramasa ajustare= 3 cincimi* valoare TVA dedusa la achizitia bunului de capital. Cu ocazia ajustarii TVA in 2010, se va mentiona acesata operatiune in in jurnalul de cumparari, de asemenea se va completa registrul bunurilor de capital si se va declara in Decontul 300 valoarea ajustata in favoarea firmei.

Conform art.149 alin.(4) lit.d), se procedeaza la ajustarea TVA deductibila atunci cand bunul de capital isi inceteaza existenta. Casarea este unul din cazurile in care bunul de capital isi inceteaza existenta, deci se impune ajustarea TVA, cu conditia ca acest lucru sa se produca in perioada prevazuta de ajustare : 5 ani de la achizitie.

Avand in vedere ca perioada de ajustare in cazul de fata este cuprinsa intre anii 2008-2012, iar casarea bunului de capital se realizeaza ulterior acesteia, in anul 2013, nu se va proceda la ajustarea TVA.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Casare bun de capital. Care sunt implicatiile fiscale si contabile?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • MFP a publicat un nou Proiect pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale platite in contul unic
    • Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice a fost pus in dezbatere publica, vineri, 14 decembrie, un Proiect de OPANAF pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale care se platesc in contul unic. Proiect pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1612/2018 pentru aprobarea in temeiul dispozitiilor art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr.520/2013 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu...» citeste mai departe aici

  • Start-Up Nation 2018: Aplicatia pentru inscrierea in program poate fi testata
    • Aplicatia electronica a Programului Start-Up Nation-2018 poate fi testata incepand de vineri, 14 decembrie, timp de trei zile, se arata intr-un comunicat de presa remis de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat (MMACA). „Incepand de vineri, 14 decembrie 2018, ora 11.00, si pana duminica, 16 decembrie 2018, ora 20.00, planul de afaceri on-line, pregatit in vederea lansarii programului Start-up Nation, poate fi testat accesand link-ul TEST”, este precizat in...» citeste mai departe aici

  • Prime si cadouri de Craciun: Tratament fiscal
    • "Salariatilor li se pot acorda tichete cadou si bani pentru copiii lor in limita a 150 lei/persoana fara a li se aplica impozit si contributii?", intreaba unul dintre cititorii nostri. In cele ce urmeaza, unul dintre expertii nostri va raspunde acestei intrebari. Raspunsul specialistului Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile,...» citeste mai departe aici

  • Cresterea salariului minim de la 01 ianuarie 2019 - cum sunt afectate persoanele care obtin venituri non-salariale
    • In Monitorul Oficial nr. 1045 din 10 decembrie 2018 a fost publicata H.G. nr. 937/2018 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Potrivit acesteia, incepand cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016