Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Client radiat. Cum procedam privind deductibilitatea cheltuielilor cu scoaterea din evidenta?

09-Iun-2015
6323

In cazul urmator, o societate X vinde marfa societatii Y. Societatea Y intra in insolventa. Societatea X nu a fost inregistrata la masa credala a societatii Y. Societatea Y este radiata.

La scoaterea din evidenta a creantei cheltuiala cu creanta neincasata este deductibila la calculul impozitului pe profit?

In situatia in care radierea a survenit datorita altor motive decat faimentul, atunci cheltuiala cu scoaterea din evidenta a creantei este deductibila numai pentru partea acoperita de provizion, daca acesta a fost constitut. In cazul in care nu a fost constituit provizion, atunci cheltuiala cu scoaterea din evidenta a clientului neincasat nu este deductibila la calculul impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (4) lit. o) din Codul fiscal

Daca clientul Dvs. a fost radiat datorita declararii starii de faliment a debitorului in baza hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila, atunci cheltuiala cu scoaterea din evidenta a clientului respectiv este deductibila la calculul impozitului pe profit in baza art 21 alin 2 lit. n din Codul fiscal, care prevede:

"(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:

n) pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor neincasate, in urmatoarele cazuri:
1. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;
2. debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;


3. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;

4. debitorul inregistreaza dificultati financiare majore care ii afecteaza intreg patrimoniul."

In aceasta situatie, de faliment, aveti dreptul sa ajustati si TVA-ul colectat initial, in baza art 138 lit d, care precizeaza:


"ART. 138 Ajustarea bazei de impozitare

d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;"

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Client radiat. Cum procedam privind deductibilitatea cheltuielilor cu scoaterea din evidenta?":
Rating:

Nota: 3.5 din 3 voturi
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificari in Codul Fiscal 2020 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016