Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Compensare creante. Exista un termen-limita?

10-Oct-2014
3272
Avem de analizat situatia in care, in cursul anului 2009 s-a declarat si platit o suma mare la impozitul pe profit. Tot in 2009 o parte din acest impozit a fost rectificat cu declaratia 710, iar o alta parte prin 101, ramanand astfel platita suma in plus.

In anul 2013, firma a facut cerere de compensare cu celelalte contributii (salarii: Bs si bas), cerere care nu a fost aprobata. In anul 2014 firma revine cu cererea de compensare, cerere aprobata. Compensarea a fost facuta cu contributiile lunii respective deoarece administratia ne solicita cererea doar cu contributiile existente in sold.

Firma incearca sa ceara mutarea sumei platite in plus in contul unic, insa nu se accepta. Vom vedea pana la ce termen se mai poate solicita aceasta compensare a unui impozit platit in 2009.

Conform art.24 Cod procedura fiscala-CPF, creantele fiscal se sting prin: incasare, compensare, executare silita, scutire, anulare, prescriptive si prin alte modalitati prevazute de lege.

Conform art.116 alin.2 CPF, creantele fiscal ale denitorului se compenseaza cu obligatii datorate aceluiasi buget, urmand ca din diferenta ramasa sa fie compensate obligatiile datorate altor bugete, in mod proportional.

Conform art.116 alin.4 CPF, daca legea nu prevede altfel, compensarea opereaza de drept la data la care creantele exista deodata, fiind deopotriva certe, lichide si exigibile. Acest moment se intalneste, in general, la data de 25 a lunii urmatoare perioadei de declarare (luna sau trimestru).

Conform art.116 alin.(6) si (7), compensarea se constata de catre organul fiscal competent, la cererea debitorului sau din oficiu. Acesta va comunica debitorului decizia cu privire la efectuarea compensarii, in termen de 7 zile de la data efectuarii operatiunii.

Conform art.117 alin.(1) lit.b) CPF, se restituie la cerere sumele platite in plus fata de obligatia fiscal.
 
Conform art.135 CPF, dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creantelor fiscal se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere dreptul la compensare sau restituire.


In cazul de mai sus, o societate comerciala – S.A. a inregistrat o creanta la organul fiscal competent, constand in impozit pe profit platit in plus, ca urmare a recalcularii acestuia, pentru care a depus Declaratia 710 si Declaratia 101 rectificativa.

In urma cererii adresata fiscului, s-a aprobat compensarea cu obligatiile salariale la BS si BASFS, nesoldandu-se totusi creanta la bugetul de stat.

Avand in vedere ca in 2009 a luat nastere creanta, conform art.135 CPF, are dreptul de a cere compensarea sau restituirea acesteia in termen de 5 ani de la 01 ianuarie 2010, adica pana la data de 31 decembrie 2014.

Reamintesc ca, in baza cererii de compensare a creantei cu alte datorii certe la buget, organul fiscal are obligatia stingerii acestora, emitand o decizie in acest sens, pe care o va comunica societatii.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Compensare creante. Exista un termen-limita?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Declaratia 112 in 2022. Finantele MODIFICA formularul si aplica noi instructiuni de completare
    • Finantele au pus in dezbatere publica un nou Proiect Ordin pentru aprobarea modelului, continutului, modalitatii de depunere si de gestionare a "Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate". In prezent, D112 -Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate este reglementata conform Ordinului comun nr. 203/207/188 al...» citeste mai departe aici

  • Esalonarea la plata in 2022 va putea fi accesata si de debitorii care se afla in insolventa
    • Ministerul Finantelor doreste modicarea Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala si propune noi masuri si in cazul esalonarii. Conditiile de accesare a esalonarii la plata in 2022 vor fi mai flexbile, astfel incat se vor putea bucura de facilitate si debitorii care se afla in insolventa in acest moment. Tinand cont de contextul pandemic si economic actual, s-a constatat ca redresarea contribuabililor care se afla in dificultate financiara este greu de sustinut, astfel ca...» citeste mai departe aici

  • Declaratia 101. Formularul poate fi depus de gupul fiscal pana pe 25 iunie incepand cu anul 2023
    • Guvernul modifica termenul pentru depunere D101 in cazul grupului fiscal. Formularul va putea fi transmis de persoana juridica respunzabila pana pe data de 25 iunie incepand cu anul 2023. Pentru corelare cu termenele de depunere a declaratiei anuale privind impozitul pe profit prevazute la art. I alin.(13) din din O.U.G. nr. 153/2020 pentru instituirea unor masuri fiscale de stimulare a mentinerii/cresterii capitalurilor proprii, precum si pentru completarea unor acte normative, se propune...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Noile reguli de deductibilitate au fost MODIFICATE in 2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016