Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit dividende nerezident. Cum impozitam corect?

10-Mai-2013
3838
Analizam mai jos cazul unei societati care distribuie si plateste in anul 2012 dividende catre asociati:

- asociat societate comerciala din Cipru care detine peste 25% din actiuni;
- asociat societate comerciala din Cipru care detine mai putin de 25%;
- persoana fizica cu domiciliu in Cipru.

Vom vedea astfel in ce conditii se retine impozit pe dividende.

Solutia consultantului:

1. Asociat- societate comerciala din Cipru ce detine peste 25% din actiuni.

In conditiile in care participatia minima de 25% este detinuta de minim 2 ani impliniti la data platii dividenedelor, atunci conform art. 117 lit h din Codul fiscal, se aplica scutire de la plata impozitului pe dividende, daca SRL-ul din Romania este platitor de impozit pe profit.

Redam mai jos aceste prevederi legale:

"ART. 117 Scutiri de la impozitul prevazut in prezentul capitol

Sunt scutite de impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti urmatoarele venituri

h) dividendele platite de o intreprindere, care este persoana juridica romana sau persoana juridica cu sediul social in Romania, infiintata potrivit legislatiei europene, unei persoane juridice rezidente intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau in unul dintre statele Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, ori unui sediu permanent al unei intreprinderi dintr-un stat membru al Uniunii Europene sau dintr-un stat al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, sunt scutite de impozit, daca persoana juridica straina beneficiara a dividendelor intruneste cumulativ urmatoarele conditii:

1. are una dintre formele de organizare prevazute la art. 20^1 alin. (4);
2. in conformitate cu legislatia fiscala a statului membru al Uniunii Europene sau a unuia dintre statele Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, este considerata a fi rezidenta a statului respectiv si, in temeiul unei conventii privind evitarea dublei impuneri incheiate cu un stat tert, nu se considera ca este rezident in scopul impunerii in afara Uniunii Europene sau Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei;
3. plateste, in conformitate cu legislatia fiscala a unui stat membru al Uniunii Europene sau a unuia dintre statele Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, impozit pe profit sau un impozit similar acestuia, fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari;

4. detine minimum 10% din capitalul social al intreprinderii persoana juridica romana pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data patii dividendului.

Daca beneficiarul dividendelor este un sediu permanent al unei persoane juridice rezidente intr-un stat membru al Uniunii Europene sau intr-un stat al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, respectiv Islanda, Principatul Liechtenstein, Regatul Norvegiei, situat intr-un alt stat membru al Uniunii Europene sau al Asociatiei Europene a Liberului Schimb, pentru acordarea acestei scutiri persoana juridica straina pentru care sediul permanent isi desfasoara activitatea trebuie sa intruneasca cumulativ conditiile prevazute la pct. 1 - 4.

Pentru acordarea acestei scutiri, persoana juridica romana care plateste dividendul trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:

1. este o societate infiintata in baza legii romane si are una dintre urmatoarele forme de organizare: "societate pe actiuni", "societate in comandita pe actiuni", "societate cu raspundere limitata";
2. plateste impozit pe profit, potrivit prevederilor titlului II, fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari.

Pentru acordarea acestei scutiri, persoana juridica cu sediul social in Romania, infiintata potrivit legislatiei europene, care plateste dividendul, trebuie sa plateasca impozit pe profit, potrivit prevederilor titlului II, fara posibilitatea unei optiuni sau exceptari."

Desigur trebuie sa aveti in vedere respectarea tuturor conditiilor de mai sus. In vederea scutirii, va trebui ca beneficiarul de venit sa va transmita o Declaratie pe propria raspundere intocmita conform OMEF 724/2011. Totodata va trebui ca beneficarul de venit sa va transmita si un certificat de rezidenta fiscala valabil la data efectuarii platii venitului catre nerezidenti.

In conditiile in care participatia de minim 10% nu este de cel putin 2 ani impliniti la data platii dividendelor, nu se poate aplica scutirea, insa se poate astepta cu repartizarea dividendelor pana la implinirea celor 2 ani, sau dupa implinirea celor 2 ani se poate solicita recuperarea impozitului platit. In cazul in care nu se indeplineste conditia de participatie minima de 2 ani impliniti la data platii dividendelor, se va aplica Conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Cipru, daca exista Certificat de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale din Cipru, valabil la data platii dividendelor, in conditiile art 118 din codul fiscal, iar impozitul care se va aplica va fi de 10%, confrom art 10 din Conventie.

In cazul in care nu se primeste Certificat de rezidenta fiscala, cota de impunere este de 16% conform art 116 din Codul fiscal.

In situatia a doua - participatie mai mica de 25% - sunt valabile prevederile de mai sus si se poate aplica scutirea, in conditiile in care participatia minima este 10% pe o perioada minima de 2 ani. La fel, trebuie pentru aplicarea scutirii sa aveti Declaratia beneficiarului de venit si Certificatul de rezidenta fiscala.

In cazul in care nu sunt indeplinite conditiile minime de participatie -10% pe o perioada de minim 2 ani, cota de impunere este de 10%etienre la sursa, - daca se primeste Certificat de rezidenta fiscala de la beneficiarul de venit aplicanduse art 10 din Conventia de evitare a dublei impuneri sau 16% in cazul in care nu se primeste Certificat de rezidenta fiscala.

In cazul persoanei fizice din Cipru beneficiara de dividende, se aplica:

- fie prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri - art 10 alin 2 - cota de 10% prin retinere la sursa, in cazul in care beneficiarul de venit va transmite un Certificat de rezidenta fiscala valabil la momentul efectuarii platii dividendelor;
- fie prevederile Codului fiscal, art 115 alin 1 lit a din Codul fiscal
- cota de impozit de 16% prin retinere la sursa in cazul in care nu transmite un Certificat de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale din Cipru valabil la data plati dividendelor.



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit dividende nerezident. Cum impozitam corect?":
Rating:

Nota: 4.5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • MFP a publicat un nou Proiect pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale platite in contul unic
    • Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice a fost pus in dezbatere publica, vineri, 14 decembrie, un Proiect de OPANAF pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale care se platesc in contul unic. Proiect pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1612/2018 pentru aprobarea in temeiul dispozitiilor art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr.520/2013 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu...» citeste mai departe aici

  • Start-Up Nation 2018: Aplicatia pentru inscrierea in program poate fi testata
    • Aplicatia electronica a Programului Start-Up Nation-2018 poate fi testata incepand de vineri, 14 decembrie, timp de trei zile, se arata intr-un comunicat de presa remis de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat (MMACA). „Incepand de vineri, 14 decembrie 2018, ora 11.00, si pana duminica, 16 decembrie 2018, ora 20.00, planul de afaceri on-line, pregatit in vederea lansarii programului Start-up Nation, poate fi testat accesand link-ul TEST”, este precizat in...» citeste mai departe aici

  • Prime si cadouri de Craciun: Tratament fiscal
    • "Salariatilor li se pot acorda tichete cadou si bani pentru copiii lor in limita a 150 lei/persoana fara a li se aplica impozit si contributii?", intreaba unul dintre cititorii nostri. In cele ce urmeaza, unul dintre expertii nostri va raspunde acestei intrebari. Raspunsul specialistului Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile,...» citeste mai departe aici

  • Cresterea salariului minim de la 01 ianuarie 2019 - cum sunt afectate persoanele care obtin venituri non-salariale
    • In Monitorul Oficial nr. 1045 din 10 decembrie 2018 a fost publicata H.G. nr. 937/2018 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Potrivit acesteia, incepand cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016