Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit dividende nerezidenti. Cum procedam din punct de vedere fiscal?

12-Dec-2013
2485
Analizam mai jos cazul unei societati cu capital integral strain (asociatul unic este rezident UE) care doreste sa distribuie dividende din profiturile anilor trecuti (2007, 2008) asociatului unic inainte de inchiderea anului 2013 (in cursul lunii decembrie 2013).

In anii 2009, 2010, 2011, 2012 societatea inregistreaza pierdere, iar in anul 2013 inregistreaza profit.

Vom stabili daca este corect sa distribuie dividende inainte de a acoperi pierderile din anii mentionati mai sus, precum si care vor fi implicatiile fiscale.

De asemenea, vom stabili daca societatea trebuie sa intocmeasca sau sa depuna documente la Registrul Comertului pentru aceasta operatiune.

Intrucat profitul care urmeaza a se distribui ca dividende este aferent unei perioade anterioare celei in care s-a inregistrat pierdere, consideram ca societatea poate distribui si plati dividende asociatului unic, fara a acoperi pierderile din anii ulteriori inregistrarii profitului.

In acest sens, actionarul trebuie sa intocmeasca o decizie prin care aproba repartizarea la dividende a profitului din anii 2007 si 2008.

In baza deciziei AGA se vor achita dividendele.

Nu ati mentionat, insa, daca asociatul unic este persoana juridica sau persoana fizica, informatie foarte importanta sub aspectul fiscal al impozitarii dividendelor.

Astfel, nu se va datora impozit pe dividende, in conditiile in care asociatul unic este o societate, fiind aplicabile prevederile art. 117 lit. h) din Codul fiscal. Mentionam ca de aceasta scutire se beneficiaza daca societatea platitoare de dividende din Romania este platitoare de impozit pe profit si daca actionarul unic transmite un Certificat de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale din statul membru UE, precum si o Declaratie prin care face dovada ca este beneficiarul efectiv al dividendelor, conform OMEF 724/2011 privind aprobarea formularisticii prevazute la art. 118 si 120 din Codul fiscal.

Asadar, pentru a beneficia de scutire de impozit pe dividende trebuie respectate intru totul conditiile de la art. 117 lit. h) din Codul fiscal.

In caz contrar, cota de impunere este de 16% sau, daca actionarul transmite un Certificat de rezidenta fiscala valabil la momentul efectuarii platilor de dividende, cota stabilita in Conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si statul membru de rezidenta al asociatului unic.

In cazul in care actionarul unic este o persoana fizica, atunci dividendele sunt impozabile, fiind aplicabile:

- fie cota de 16% conform Codului fiscal, daca actionarul unic NU transmite un Certificat de rezidenta fiscala valabil la momentul efectuarii platilor de dividende;
- fie cota de impunere stabilita in Conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si statul membru de rezidenta al asociatului unic, in cazul in care actionarul transmite Certificatul de rezidenta fiscala.

Impozitul pe dividende retinut se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se platesc dividendele. Impozitul se declara in Declaratia 100 ca impozit pe venitul nerezidentilor.

Pentru dividendele platite societatea va trebui sa depuna pana in ultima zi a lunii februarie a anului urmator celui in care s-a efectuat plata o Declaratie informativa conform art. 119 din Codul fiscal.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit dividende nerezidenti. Cum procedam din punct de vedere fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016