Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Inregistrarea contractelor incheiate cu nerezidentii pentru servicii in afara Romaniei. Cum procedam?

24-Iun-2014
881
Stabilim in ce masura se inregistreaza la organele fiscale contractele incheiate de persoane juridice romane cu persoane juridice sau fizice nerezidente, al carui obiect consta in prestarea serviciilor in afara teritoriului Romaniei.

Declararea contractelor incheiate cu nerezidentii se face in conformitate cu prevederile OPANAF 1400/2012 privind procedura de inregistrare a contractelor/documentelor incheiate intre persoane juridice romane, persoane fizice rezidente, precum si sediile permanente din Romania apartinind persoanelor juridice straine si persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente.

Asa cum este prevazut si la art. 8 alin. (7^1) din Codul fiscal, contractele incheiate pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei nu se inregistreaza la ANAF.

Rezulta ca, pentru a fi inregistrate, contractele respective trebuie sa se refere la servicii desfasurate efectiv pe teritoriul Romaniei, de catre nerezidenti, indiferent de natura lor.

Inregistrarea se face de catre beneficiarii acestor servicii - persoane juridice si / sau persoane fizice.
Daca serviciile respective nu sunt desfasurate pe teritoriul Romaniei, contractele respective nu trebuie inregistrate la ANAF, conform art. 2 din OPANAF 1400/2012.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Inregistrarea contractelor incheiate cu nerezidentii pentru servicii in afara Romaniei. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016