Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Neinregistrare in ROI. Cum tratam cheltuielile?

16-Iun-2015
1607

In cazul urmator, Un PFA neinregistrat ca si platitor de TVA, fara ROI, poate deduce cheltuiala cu un soft achizitionat din Irlanda (UE)? Sau este obligat la inregistrarea in ROI si plata TVA-ului aferent facturii primite din Irlanda?

Deductibilitatea cheltuielii cu softul respectiv nu este considtionata de inregistrarea in ROI si plata TVA.

Insa, pentru faptul ca nu v-ati inregistrat special in scop de TVA si nu v-ati inscris in Registrul Operatorilor Intarcomunitari de Tva, sunteti pasibili de amenda de la 1000 pana la 5000 lei, conform Codului de procedura fiscala art. 291^2.

Totodata, veti primi sanctiuni si pentru nedepunerea Decontului special de TVA si a Declaratiei 390 – conform art. si art. 291 si 291^1 (pentru Decontul special de TVA amenda este de la 500 – 1000 lei, iar pentru Declaratia 390 – amenda este de la 1000 la 5000 lei.)
In acelasi rand, pentru faptul ca nu ati achitat TVA –ul aferent achizitiei respective, vi se vor calcula si percepe dobanzi si penalitati de intarizere pentru neplata TVA.

Asadar, consideram ca sanctiunile sunt destul de mari si va trebui sa va indepliniti obligatiile fiscal, pentru a evita plata unor sume mai mari.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Neinregistrare in ROI. Cum tratam cheltuielile?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2022 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Noile reguli de deductibilitate au fost MODIFICATE in 2022!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Deducerile in 2022 - studii de caz detaliate

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016