Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Operatiuni in valuta cu nerezidenti. Cand e obligatorie plafonarea incasarilor in numerar?

04-Sep-2015
6944

In situatia in care o societate factureaza contravaloarea unor marfuri in euro catre un partener din comunitate (40.000 euro), se plafoneaza incasarea in numerar?

Incasarile in numerar pentru prestari servicii transport in afara comunitatii sunt, de asemenea, plafonate?

Plafonarea incasarilor si platilor in numerar se aplica si operatiunilor n valuta efectuate pe teritoriul Romaniei, incadrarea in plafoane efectuandu-se in functie de cursul de schimb valutar, comunicat de BNR, de la data efectuarii operatiunilor de incasari sau plati, dupa cum rezulta din prevederile art. 1 alin. 3 din Legea 70/2015.

Operatiunile de livrare de bunuri catre un partener comunitar ori de prestare de servicii de transport in afara Comunitatii nu sunt exceptate in vreun fel de la plafonare, nefiind prevazute la art. 5 din lege. De asemenea, nu conteaza faptul ca clientii sunt nerezidenti intrucat art. 1 alin. 1 din lege se refera la operatiuni de incasari si plati intre persoane juridice, fara sa distinga daca acestea sunt persoane juridice romane ori straine.

Prin urmare, daca incasarea in numerar a valutei se realizeaza pe teritoriul Romaniei, se aplica plafoanele pentru incasari si interdictia fragmentarii incasarilor (art. 3 alin. 1 lit. a si alin. 2 din lege).

Daca incasarea valutei in numerar se face in afara teritoriului Romaniei (spre exemplu, la sediul clientului din afara Comunitatii, in cazul serviciilor de transport), atunci nu se mai aplica niciun plafon intrucat operatiunile in valuta efectuate in afara teritoriului national nu intra sub incidenta prevederilor Legii 70/2015.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Operatiuni in valuta cu nerezidenti. Cand e obligatorie plafonarea incasarilor in numerar?":
Rating:

Nota: 4.64 din 7 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016