Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Revanzarea unor bunuri diverse. Vanzarea in pierdere. Cum facem inregistrarea in conturile de stocuri?

04-Dec-2015
1207

Stabilim mai jos daca este permisa de lege refacturarea unor bunuri (obiecte de inventar, mijloace fixe, materiale consumabile etc.) catre persoane fizice sau juridice cuprinzand toate bunurile (la cantitatile si valorile din factura initiala).

De asemenea, vom vedea daca o astfel de refacturare reprezinta o vanzare in pierdere conform OG 99/2000 "Privind comercializarea produselor si serviciilor de piata", precum si ce elemente in plus ar trebui sa cuprinda o astfel de factura.

D.p.d.v. contabil, in cazul in care se cunoaste de la inceput ca factura de la furnizor va fi refacturata, vom vedea daca bunurile din factura se inregistreaza in mod obisnuit pe conturi de imobilizari stocuri cheltuieli, dupa caz, sau daca se vor inregistra in alte conturi (de exemplu, in conturi de regularizare).

Da, refacturarea bunurilor se poate face la valoarea de achizitie din factura initiala, neexistand nicio interdictie legala in acest sens, fiind acceptate si din punct de vedere fiscal. Insa, daca clientii persoane fizice sau juridice sunt persoane afiliate sunt societatea vanzatoare in sensul art. 7 alin. 1 pct. 21 din Codul fiscal, atunci devin aplicabile prevederile art. 11 alin. 2 din Codul fiscal conform carora, in cadrul unei tranzactii intre persoane afiliate, autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau al serviciilor furnizate in cadrul tranzactiei (care poate fi mai mare decat pretul de achizitie in cele mai multe cazuri).

In privinta vanzarii in pierdere, art. 17 din OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata interzice o astfel de vanzare, definita ca orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie. Ca atare, daca este vorba de vanzarea unor bunuri care cad sub incidenta codurilor CAEN pentru care se aplica ordonanta (intrucat nu toate activitatile de vanzare intra sub incidenta ordonantie, ci numai cele prevazute in anexa), atunci vanzarea lor la un pret egal cu pretul de achizitie este considerata vanzare in pierdere.

Este suficient ca factura sa contina toate elementele obligatorii de la art. 155 alin. 19 din Codul fiscal.

Daca bunurile sunt achizitionate in scop de revanzare nu se inregistreaza nici pe cheltuieli, nici in conturile de imoblizari corporale, ci direct in conturile de stocuri, mai exact in contul 371 "Marfuri", avand in vedere criteriile de recunoastere a stocurilor de la pct. 268 alin. 1 si 272 alin. 1 din Reglementarile contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, aprobate prin OMFP 1802/2014. De asemenea, la pct. 199 lit. a din reglementarile contabile amintite se precizeaza ca proprietatile imobiliare dobandite cu scopul exclusiv de a fi cedate uletrior, in viitorul apropiat, sau cu scopul de a fi amenajate si revandute nu se inregistreaza la imobilizari, ci la stocuri. Acest rationament este valabil si pentru celelalte bunuri achizitionate de societate.

Din intrebare nu se intelege la ce conturi de "regularizare" va referiti cand este vorba de achizitia unor bunuri materiale in raport de functiunea conturilor din grupa 47 "Conturi de subventii, regularizare si asimilate" din Planul de conturi.

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Revanzarea unor bunuri diverse. Vanzarea in pierdere. Cum facem inregistrarea in conturile de stocuri?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Presedintele CNIPMMR: Niciodata salariul minim nu s-a marit cu 2 luni inainte de finalul anului
    • Pentru ca Guvernul nu mai are bani, transferul responsabilitatii si al costurilor este trecut in contul mediului privat, printr-o decizie nemaintalnita: aceea de marire a salariului minim la final de an, sustine presedintele Consiliului National pentru Intreprinderi Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), Florin Jianu. Intr-o declaratie oferita Agerpres, presedintele CNIPMMR a vorbit despre intentia Guvernului de a majora salariul minim inainte de inceputul anului viitor....» citeste mai departe aici

  • AMEF: Retur marfa. Obligativitatea utilizarii bonurilor de retur
    • In general, anumite magazine utilizeaza tipizate bonuri de retur pentru schimbul de produse sau pentru returul produselor. In aceasta situatie, unul dintre specialistii nostri ne va explica daca este obligatorie utilizarea bonurilor de retur si care este cadrul legislativ care reglementeaza acest lucru. Un operator economic a apelat la sfatul specialistului, marturisind ca in cazul in care utilizarea acestor documente nu este impusa de lege, doreste sa renunte la intocmirea lor pentru a...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor, despre posibila inghetare a salariilor: Este o varianta trimisa Comisiei Europene
    • Ministrul Finantelor a anuntat ca documentul prezentat de senatorul PNL, Florin Citu, privind o posibila inghetare a salariilor bugetare, este unul public trimis Comisiei Europene, si reprezinta un document de lucru. "Este un document trimis Comisiei Europene. Domnul senator n-a facut altceva decat sa preia un document public si sa-l puna pe pagina proprie de Facebook. Este un document de lucru, sa spunem asa, o posibila varianta trimisa Comisiei Europene, pentru ca acesta este modul in care...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Finantelor propune reducerea termenului de prescriptie a datoriilor fiscale la 2 ani!
    • Ministrul de Finante ia in calcul posibilitatea reducerii perioadei de prescriptie a datoriilor fiscale, Eugen Teodorovici anuntand ca va face o propunere astfel incat termenul sa scada de la 5 ani, la 2 ani. "ANAF avea multe alte lucruri de facut pana sa ajunga la acest tip de actiune. Ieri (vineri, n.r.) vorbeam cu vicepresedintele de la ANAF, care a pastorit aceasta situatie si care era convins de faptul ca este o masura foarte buna. Atunci mi-a venit si ideea de a propune o modificare...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016