Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzari sub pretul de cost. Ce implicatii fiscale apar?

01-Oct-2013
2848
Vom stabili mai jos cum consideram din punct de vedere fiscal diferenta dintre pretul de vanzare si pretul de cost in cazul vanzarilor sub pretul de cost.

Nu exista nicio interdictie de natura fiscala, care sa limiteze deductibilitatea costurilor aferente vanzarilor, chiar si in situatia in care bunurile sunt vandute sub costul de achizitie/pretul de cost ori care sa conditioneze obtinerea obligatorie de venituri mai mari decat cheltuielile, fie ele si din exploatare.

Astfel, potrivit art. 19 alin. 1 si art. 21 alin. 1 din Codul fiscal, sunt deductibile la calculul profitului impozabil toate cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, cu exceptia celor stabilite prin lege ca fiind nedeductibile ori deductibile limitat.

Acelasi tratament se aplica si in cazul TVA nefiind vorba de vreo regularizare a dreptului de deducere a taxei in limita taxei colectate la vanzare (vechile prevederi ale pct. 10.10 din Normele aprobate prin HG 401/2000, de mult abrogate).

Insa, daca vanzarile sub pretul de cost au loc catre entitati afiliate, devin aplicabile prevederile art. 11 din Codul fiscal conform carora autoritatile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricareia dintre persoane implicate, dupa cum este necesar, pentru a reflecta pretul de piata al bunurilor sau serviciilor furnizate in cadrul tranzactiei. In acest sens, organele fiscale pot stabili pretul de piata al trazactiilor tinand cont de metodele prevazute al art. 11 alin. 2 din Codul fiscal
si pct. 23-35 din Normele metodologice.

Prin urmare, in astfel de situatii, chiar daca sunt recunoscute cheltuielile, autoritatile fiscale pot ajusta, in sensul majorarii, veniturile si, implicit, profitul impozabil. Pentru eliminarea dublei impuneri rezultate din aplicarea acestui tratament fiscal sunt aplicabile prevederile art. 932 din Codul de procedura fiscala.

Sursa: PortalContabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzari sub pretul de cost. Ce implicatii fiscale apar?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016