Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cum facem ajustare de TVA in cazul contractului de creditare?

12-Mar-2014
1427
Vom identifica in ce masura trebuie ajustat TVA-ul in urmatoarea situatie: exista contract de creditare a firmei de catre persoana fizica asociat, contract incheiat la notar, in care se stipuleaza ca pana in data de... firma este obligata sa restituie creditarea, in caz contrar imobilul firmei urmand sa treaca in proprietatea asociatului in schimbul datoriei respective.

Data respectiva a trecut, firma este somata si apoi executat imobilul in sensul ca va trece in proprietatea asociatului.

Prin intrebarea formulata nu ati precizat daca imobilul respectiv a fost construit sau achizitionat dupa data de 31.12.2006 si daca societatea a exercitat dreptul de deducere a sumei TVA deductibile inscrise in factura emisa pe numele sau pe parcursul construirii sau la momentul achizitiei.
Din situatia prezentata, rezulta ca transferul dreptului de proprietate asupra bunului imobil s-a efectuat in forma autentica, fiind incheiat un contract la notariat.

Deoarece a a avut loc un transfer al dreptului de proprietate asupra bunului imobil, la momentul executarii silite, proprietarul debitor ar fi trebuit sa emita o factura pe numele creditorului. In acest caz, valoarea facturii emise trebuia compensata cu suma creditului nerambursat la scadenta, inclusiv cu valoarea majorarilor aferente.

Avand in vedere ca factura nu a fost emisa si nu s-a colectat TVA , proprietarul bunului imobil este obligat sa ajusteze suma TVA dedusa in cadrul perioadei de ajustare de 20 de ani. Ajustarea se efectueaza conform art. 149 si pct. 54 din normele de aplicare ale acestui articol.

De exemplu, daca bunul imobil a fost achizitionat in anul 2007, ajustarea se efectueaza pentru o perioada de 13 ani deoarece se considera ca bunul imobil a fost exploatat timp de 7 ani pentru realizarea de operatiuni taxabile sau neimozabile sau scutite cu drept de deducere.

Ajustarea TVA nu trebuie efectuata daca:

- bunul imobil a fost construit/achizitionat anterior datei de 1.01.2007 si ulterior acestei date nu s-au mai efectuat lucrari de modernizare/transformare;

- nu s-a exercitat dreptul de deducere la momentul constructiei/achizitiei;
- la momentul executarii silite s-a emis o factura cu TVA colectata.
 
D.p.d.v. contabil, ajustarea taxei se evidentiaza prin formula contabila
635 sau 658 (analitic distinct) = 4426.


D.p.d.v. fiscal, ajustarea se evidentiaza in jurnalul pentru cumparari si se raporteaza prin decontul de TVA cod 300 la randul 31 denumit "Ajustari conform pro-rata/ajustari pentru bunurile de capital".

Cheltuiala astfel inregistrata in evidenta contabila, inclusiv cheltuiala cu valoarea neamortizata este considerata nedeductibila d.p.d.v. fiscal la determinarea profitului impozabil deoarece nu este aferenta veniturilor impozabile.

In concluzie, pentru bunul imobil respectiv se efectueaza ajustarea numai daca, la momentul constructiei/achizitiei, s-a exercitat dreptul de deducere a TVA.

Ajustarea sumei TVA care se efectueaza trebuie evidentiata d.p.d.v. fiscal si in registrul bunurilor de capital in situatia in bunul imobil construit a fost pus in functiune dupa data de 31 decembrie 2006.


Raspuns oferit de specialistii www.portaldecontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum facem ajustare de TVA in cazul contractului de creditare?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificari in Codul Fiscal 2021 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2021!‚Äč

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificari in Codul Fiscal 2021 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Noutati FISCALE in 2021. Aflati dintr-o privire tot ce este nou si semnificativ pentru un contabil in acest an
    • Anul trecut ne-a adus, pe langa pandemie, si un val masiv de modificari legislative. A fost, poate, cel mai bogat an post-revolutionar din acest punct de vedere, cu acte normative noi care au vizat cam tot, de la norme sanitare si relatii de munca pana la masuri de protectie sociala, facilitati fiscale si termene de depunere a declaratiilor. Iar implicatiile acestui val de modificari legislative se vad acum, la inceputul anului 2021. Cu ce probleme majore va veti confrunta in acest an? Este...» citeste mai departe aici

  • Beneficii salariale pentru angajati. Aspecte fiscale si contabile
    • 1. Monografie contabila pentru cod CAEN 5630 4 angajati tichete cadou 250 lei de Craciun. 2. Monografie contabila pentru cod CAEN Ag de turism 1 angajat tichet cadou ziua de nastere, tichet cadou ajutor nastere 1000 salariat 6000 brut. 3. Monografie contabila pentru cod caen 4120 tichet cadou 250 lei la salariu 3000 brut. Raspunsul specialistului: 1. Pentru situatia descrisa la pct. 1 din intrebare, precizam ca in cazul tichetelor cadou acordate pe o destinatie prevazuta la art. 76 alin. (4)...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2021!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificari in Codul Fiscal 2021 - 10 Politici si Proceduri Contabile actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016