Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plati compensatorii acordate unui salariat. Tratament impozit pe profit

23-Sep-2019
472

"O salariata, revenita de o luna si jumatate din concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani, doreste incetarea contractului individual de munca, cu acordul partilor. Societatea noastra ii va acorda, cu titlu de recompensare pentru activitatea desfasurata, un numar de salarii brute. Aceste venituri vor fi impozitate la nivel de salariat. Mentionam ca aceste compensatorii nu sunt prevazute in contractul individual de munca ori in Regulamentul intern al Societatii, iar contract colectiv de munca nu exista. In conditiile expuse considerati ca aceste cheltuieli sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit ? Daca nu, va rugam sa ne mentionati conditiile in care aceste cheltuieli, cu platile efectuate catre salariata, ar putea fi incadrate ca si cheltuieli deductibile."

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 76 alin. (1) din Codul fiscal, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica rezidenta ori nerezidenta ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu, act de detasare sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca acordate persoanelor care obtin venituri din salarii si asimilate salariilor.

Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplica oricaror alte sume sau avantaje in bani ori in natura, conform art. 76 alin. (2) lit. s) din Codul fiscal.

Potrivit art. 25 alin. (2) din Codul fiscal, cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor astfel cum sunt definite potrivit titlului IV sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal, cu exceptia celor reglementate la art. 25 alin. (3) si (4).
Sumele platite cu titlu de recompensa nu se regasesc intre platile reglementate la art. 25 alin. (3) si (4) din Codul fiscal.


In baza prevederilor mentionate mai sus, opinia mea este ca sumele platite salariatei in speta data sunt considerate venituri de natura salariala, deci deductibile integral, deoarece nu este prevazuta o conditionare legata de inscrierea acestora in regulament intern sau in alt act. 

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plati compensatorii acordate unui salariat. Tratament impozit pe profit":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016