Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Preluarea contractelor de la furnizor. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?

14-Iun-2016
723

In randurile urmatoare, stabilim care este documentul financiar-contabil si cum se poate inregistra in contabilitate suma de bani platita unui furnizor pentru un contract de cesiune de contract in conditiile in care nu se transfera si creante, ci doar contractul in sine pentru tranzactiile viitoare. Se mentioneaza ca societetatea preia de la un furnizor o parte din contractele acestuia in schimbul unei sume de bani. Vom stabili daca aceasta operatiune intra in sfera TVA.

Consider ca operatiunea de preluare a contractelor de la furnizor se poate inregistra cu ajutorul contului 207 "Fond comercial" ,iar documentul financiar-contabil prin care se evidentiaza preluarea contractelor de la furnizor fiind factura si reprezinta operatiune in sfera de aplicare a TVA.

In acest caz, inregistrarea contabila este urmatoarea:

% = 404 "Furnizori de imobilizari"
207
"Fond comercial"
4426

"TVA deductibila"

Si ulterior plata facturii:
"Furnizori de imobilizari" 404 = 5121" Conturi la banci in lei"

Din punctul de vedere al TVA, Art.268 alin.(1) din Legea nr.227/2015
privind Noul Cod fiscal mentioneaza urmatoarele:

"Din punctul de vedere al taxei sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) operatiunile care, in sensul art.270-272 ,constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;

b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania, in conformitate cu prevederile art.275 si 278;

c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art.269 alin. (1), actionand ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art.269 alin. (2)."

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil

 

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Preluarea contractelor de la furnizor. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016