Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prestari servicii intracomunitare si societate neplatitoare de TVA. E obligatorie inregistrarea in ROI?

18-Aug-2016
7738

In randurile urmatoare, avem ca exemplu o societate neplatitoare de TVA care presteaza servicii de recrutare personal. In luna iulie a prestat un serviciu in favoarea unei firme din Anglia tot neplatitoare de TVA urmand si factura un comision. Vom stabili daca este necesar ca firma din Romania sa se inregistreze in scopuri de TVA si in ROI.

Din punctul de vedere al TVA societatea din Romania trebuie sa se inregistreze se inregistreze in scop special de TVA conform art. 317 din Codul fiscal si in Registrul operatorilor intracomunitari conform art. 329 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, inainte de efectuarea prestarilor de servicii catre partenerul din Anglia.

Inregistrarea in scop special de TVA, conform art. 317 din Codul fiscal, nu ofera calitatea de platitor de TVA si pentru operatiuni derulate cu parteneri din Romania. Este un cod de TVA (verificabil VIES) valabil doar pentru tranzactii cu parteneri din UE.

Daca obtineti codul valid de TVA al clientului intracomunitar, operatiunea este neimpozabila in Romania,din punct de vedere al TVA ci la beneficiar, conform prevederilor de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

Prin urmare, pentru aceasta prestare de servicii, trebuie sa emiteti o factura catre partenerul intracomunitar. Pe factura veti face mentiunea "neimpozabil in Romania" sau "taxare inversa la beneficiar".

Factura se declara in Declaratia recapitulativa 390, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturilor respective, cu cod P.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar


 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prestari servicii intracomunitare si societate neplatitoare de TVA. E obligatorie inregistrarea in ROI?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016