Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Corectare eroare pentru o factura de achizitie eliberata pe numele PF in loc de PFA. Cum procedam?

04-Dec-2015
1459

Dezbatem azi cazul unui PFA care a achizitionat un calculator, insa la lansarea comenzii, din greseala, s-a ales comanda pe persoana fizica in loc de persoana fizica autorizata. Firma distribuitoare nu poate reface factura.

Vom vedea astfel cum se pot inregistra obiectele de inventar pe PFA (folosite de PFA) fara ca cei de la ANAF sa le dea jos la un control. Din punct de vedere fiscal, vom vedea daca este in regula sa se intocmeasca un borderou de achizitie de la persoana la PFA.

Consideram ca, intr-adevar, cea mai buna solutie este cea amintita mai sus. La borderoul de achizitie va recomandam sa anexati si factura si documentul de plata a PC-ului pentru a se putea face dovada incheierii tranzactiei la pretul de piata. De asemenea va recomandam sa intocmiti si o Nota de receptie pentru a face dovada inregistrarii PC-ului in gestiunea PFA.

Nu uitati sa inregistrati valoarea achizitiei in Registrul de incasari si plati, precum si in Registrul inventar. Fiind o vanzare ocazinala a persoanei fizice nu i se va retine acesteia la sursa impozitul pe venit si nici nu este datorat impozit pe venit de catre persoana fizica, avand ca baza legala lit g) de la Art. 42 Venituri neimpozabile din Codul fiscal:


"ART. 42 Venituri neimpozabile: g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile din patrimoniul personal, altele decat castigurile din transferul titlurilor de valoare, precum si altele decat cele definite la cap. VIII^1. Sunt considerate bunuri mobile la momentul instrainarii si bunurile valorificate prin centrele de colectare, in vederea dezmembrarii, care fac obiectul Programelor nationale finantate din bugetul de stat sau din alte fonduri publice."

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ela Dumitra - Lector Universitar dr.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Corectare eroare pentru o factura de achizitie eliberata pe numele PF in loc de PFA. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 4.75 din 2 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016