Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Activitati de consultanta. Cum se aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor?

04-Feb-2014
7378
Trecerea la impozitul pe venitul microintreprinderilor se stabileste in functie de anumite conditii pe care le vom analiza mai jos, pornind de la cazul concret al unei societati cu cod CAEN in certificatul de inmatriculare 7022 Activitati de consultanta si management si care nu obtine niciun venit in anul 2013.

In anul 2012 obtine exclusiv venituri din consultanta astfel ca vom stabili daca 2013 si 2014 societatea este platitoare de impozit pe profit sau pe venitul microintreprinderilor.

Pentru anul 2013:

OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2013 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar - fiscale, a adus unele modificari pentru activitatea acestor societati incepand cu luna februarie 2013.

Actul normativ respectiv introduce obligativitatea aplicarii impozitului pe veniturile realizate, modifica limita veniturilor de la care o societate intra in sistemul de impunere al veniturilor, elimina conditia numarului de pana la 9 salariati si introduce precizari in legatura cu notificarea intrarii si iesirii din sistemul de impunere al microintreprinderilor.

Astfel, incepand cu data de 1 februarie 2013, toate societatile care au realizat venituri sub plafonul de 65.000 de euro inclusiv, indiferent de numarul de salariati, sunt obligate sa calculeze, sa declare si sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor, chiar daca pana la sfarsitul anului 2012 au fost platitoare de impozit pe profit.

Incadrarea in categoria veniturilor din consultanta si management se efectueaza prin analiza contractelor incheiate si a altor documente care justifica natura veniturilor. Este necesara o analiza a obiectului de activitate, a tipurilor de contracte incheiate, a operatiunilor efectiv desfasurate si chiar o analiza a veniturilor realizate din activitate.

Daca societatea are in obiectul de activitate principal activitatea de de management si consultanta (Cod CAEN: 7022 - Activitati de consultanta pentru afaceri si management) si nu a desfasurat activitate in anul 2013, in anul 2014 trebuie sa se inregistreze ca platitoare pe impozitul pe veniturile microintreprinderilor.

Pentru anul 2014:

Conform art. 112^6 din Codul fiscal, in vigoare de la data de 01.01.2014:


"Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv aceasta va plati impozit pe profit. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in prezentul articol, luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv."

Prin urmare, pana la data de 30.01.2014, ar fi trebuit sa depuneti o declaratie de mentiuni (010) pentru modificarea vectorului fiscal de la impozit pe profit, la impozit pe veniturile microintreprinderilor.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Activitati de consultanta. Cum se aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor?":
Rating:

Nota: 3.3 din 5 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • MFP a publicat un nou Proiect pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale platite in contul unic
    • Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice a fost pus in dezbatere publica, vineri, 14 decembrie, un Proiect de OPANAF pentru modificarea Nomenclatorului obligatiilor fiscale care se platesc in contul unic. Proiect pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1612/2018 pentru aprobarea in temeiul dispozitiilor art. 11 alin. (3) din Hotararea Guvernului nr.520/2013 privind organizarea si functionarea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu...» citeste mai departe aici

  • Start-Up Nation 2018: Aplicatia pentru inscrierea in program poate fi testata
    • Aplicatia electronica a Programului Start-Up Nation-2018 poate fi testata incepand de vineri, 14 decembrie, timp de trei zile, se arata intr-un comunicat de presa remis de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat (MMACA). „Incepand de vineri, 14 decembrie 2018, ora 11.00, si pana duminica, 16 decembrie 2018, ora 20.00, planul de afaceri on-line, pregatit in vederea lansarii programului Start-up Nation, poate fi testat accesand link-ul TEST”, este precizat in...» citeste mai departe aici

  • Prime si cadouri de Craciun: Tratament fiscal
    • "Salariatilor li se pot acorda tichete cadou si bani pentru copiii lor in limita a 150 lei/persoana fara a li se aplica impozit si contributii?", intreaba unul dintre cititorii nostri. In cele ce urmeaza, unul dintre expertii nostri va raspunde acestei intrebari. Raspunsul specialistului Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile,...» citeste mai departe aici

  • Cresterea salariului minim de la 01 ianuarie 2019 - cum sunt afectate persoanele care obtin venituri non-salariale
    • In Monitorul Oficial nr. 1045 din 10 decembrie 2018 a fost publicata H.G. nr. 937/2018 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Potrivit acesteia, incepand cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 2.080 lei lunar, pentru un...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016