Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Contributia de asigurari sociale pentru un PFA. Ce contributii sunt deductibile?

08-Iun-2015
9749

In cazul de mai jos, se obtin venituri ca persoana fizica, in baza unei legi speciale (profesie liberala) si se determina venitul net in sistem real. In acelasi timp persoana e angajata cu contract de munca cu timp partial, 2 ore, la o societate care plateste impozitele si contributiile aferente.

Exista contract de asigurare cu Casa de pensii unde se achita lunar o suma cu titlu de contributie pentru pensii (CAS). Aceasta ultima contributie este deductibila fiscal la calculul venitului net pentru profesia liberala?

Potrivit art. 48 alin. (5) lit. j) din Codul fiscal si pct. 38 liniuta a 15-a din Normele metodologice pentru aplicarea acestui articol, cheltuielile reprezentand contributii sociale obligatorii pentru salariati si contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de munca si boli profesionale, potrivit legii sunt cheltuieli deductibile. Contributia de asigurari sociale este o contributiei obligatorie pentru persoana fizica autorizata care desfasoara o profesie liberala, in conditiile prevazute de Capitolul II din Titlul IX indice 2 din Codul fiscal.

Baza lunara la care se aplica CAS, in cazul PFA, este venitul declarat de titularul PFA la ANAF,adica este venitul la care acesta doreste sa se asigure pentru pensie, care nu poate fi mai mic de 35% din salariul mediu brut, care in anul 2015 este 2415 lei, rezultand astfel o contributie minima de 845 lei (2415 x 35%) conform art. 296^11 alin. (1) din Codul fiscal si nici mai mare decat echivalentul a de 5 ori acest castig (12075 lei).

Incepand cu data de 01 octombrie 2014, cota CAS este 26.3% , rezultind o suma minima de plata de 222 lei lunar.

Plata CAS se efectueaza trimestrial in patru rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru - art. 296^24 alin. (3) din Codul fiscal.



Titularul PFA are obligatia depunerii pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se datoreaza contributia de asigurari sociale declaratia privind venitul asigurat la sistemul public de pensii (cod 600) prevazuta de OPANAF/OPCNPP 874/221/2012, care se depune de toate persoanele care realizeaza venituri din profesii liberale, comerciale etc si care au calitatea de contribuabili la sistemul public de pensii in conformitate cu prevederile art. 292 ^21 alin. (1) lit. d din Codul fiscal, la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla adresa unde contribuabilul isi are domiciliul, potrivit legii sau adresa unde locuieste efectiv, in cazul in care aceasta este diferita de domiciliu.

Sunt exceptate de la obligativitatea depunerii acestei declaratii persoanele deja asigurate in sistemul public de privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care beneficiaza de una din categoriile de pensii acordate in sistemul public de pensii (salariati, pensionari etc.), dupa cum se prevede la art. 292^21 alin. (2) din Codul fiscal.

Declaratia se completeaza pentru fiecare luna cu venitul baza de calcul al contributiei de asigurari sociale, respectiv cu venitul declarat de fiecare asigurat.

 
Prin urmare, cheltuiala privind contributia sociala este o cheltuiala deductibila la calculul vnitului net impozabil.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu, consultant fiscal, expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Contributia de asigurari sociale pentru un PFA. Ce contributii sunt deductibile?":
Rating:

Nota: 3.58 din 12 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Suspendarea activitatii unei firme, fara regim derogatoriu. Aspecte fiscale
    • "Exista 2 variante de suspendare: Suspendarea fara regim derogatoriu si Suspendarea cu regim derogatoriu. Va rog sa ne spuneti opinia dumneavoastra cu privire la suspendarea fara regim derogatoriu. Aceasta suspendare presupune urmatoarele conditii: - Societatea nu va mai putea emite facturi si deduce costuri dar pot fi inregistrate facturi de la furnizori, comisioane bancare sau alte costuri legate de administrarea societatii; in acest fel se pastreaza relatia contractuala cu furnizorii...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016