Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Impozit pe profit | Cum efectuam amortizarea aferenta reevaluarii?

21-Feb-2013
10311
Codul fiscal stabileste, in ce priveste calculul impozitului pe profit, urmatoarele:

(51)Prin exceptie de la prevederile alin. (5), rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuata dupa data de 1 ianuarie 2004, care sunt deduse la calculul profitului impozabil prin intermediul amortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate sisau casate, se impoziteaza concomitent cu deducerea amortizarii fiscale, respectiv la momentul scaderii din gestiune a acestor mijloace fixe, dupa caz.

Vom stabili astfel daca amortizarea aferenta reevaluarilor din 2004 pana in prezent este deductibila sau nu. De asemenea, vom stabili cum se va proceda la calculul impozitului pe profit in ce priveste amortizarea si rezervele.

Solutia consultantului:

In perioada 2004 - prezent, legislatia a stabilit mai multe tratamente fiscale cu privire la aspectele semnalate de dvs.:
Pentru reevaluari efectuate in perioada 1 ianuarie 2004 - 31.12.2006:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2004 intra in vigoare Legea 571/2003 privind Codul fiscal care la art. 24 alin. (15) prevede ca „ pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determina fara a lua in calcul amortizarea contabila si orice reevaluare contabila a acestora".

Prin urmare, au fost considerate cheltuieli nedeductibile numai acele cheltuieli cu amortizarea plusului din reevaluare care au fost aferente unor reevaluari efectuate dupa data de 1 ianuarie 2004.

De la 1 ianuarie 2007, din prevederile art. 24 alin. (15) este exclusa sintagma „orice reevaluare contabila a acestora". Astfel, incepand cu aceasta data, cheltuielile cu amortizarea aferenta rezervelor din reevaluare redevin astfel cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil.

Totodata, normele metodologice de aplicare a art. 24 alin. (15) din Codul fiscal aduc clarificari in privinta valorii fiscale a mijloacelor fixe si a reevaluarilor astfel pentru:
- Reevaluarile efectuate pana la 31.12.2003
- Reevaluarile efectuate dupa 01.01.2007
- Partea ramasa neamortizata, evidentiata in sold la 31.12.2006, pentru reevaluarile efectuate in perioada 01.01.2004 - 31.12.2006.

De la 1 ianuarie 2008:
Prevederile art. 7 alin. (1) pct. 33 din Codul fiscal cu aplicabilitate de la 1 ianuarie 2008 aduc modificari in ceea ce priveste definirea valorii fiscale a mijloacelor fixe.

Valoare fiscala = cost de achizitie, de productie, sau valoare de piata, inclusiv reevaluarile contabile efectuate potrivit legii.

In cazul descresterii, urmare a reevaluarii:
- Mijloace fixe amortizabile - valoarea fiscala ramasa neamortizata se recalculeaza pana la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, productie sau a valorii de piata, in cazul celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport;
- Terenuri - valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata, in cazul celor
dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport.

Incepand cu 1 mai 2009:

OUG 34/2009, cu aplicabilitate de la 1 mai 2009, schimba regimul fiscal al reevaluarilor
efectuate in perioada 01.01.2004 - 30.04.2009 si a celor efectuate dupa aceasta data, fiind in acest sens introdus in Codul fiscal art 22 alin. 5^1 redat si de dvs.

Astfel, este permisa in continuare deducerea rezervelor din reevaluare prin intermediul
amortizarii fiscale sau al cheltuielilor privind activele cedate, insa aceste rezerve din reevaluare constituite dupa 01.01.2004 (art. 22 alin. (5^1) din Codul fiscal ) se impoziteaza. Impozitarea se face concomitent cu deducerea amortizarii fiscale sau la momentul scaderii din gestiune a respectivelor active.

Pe masura inregistrarii acestor cheltuieli, se impoziteaza cota parte a cheltuielilor cu amortizarea aferenta reevaluarilor.

Atentie!
Amortizarea aferenta rezervelor din reevaluare constituite inainte de 01.01.2004 si inregistrate dupa data de 01.05.2009 nu se impoziteaza!

Astfel, in prezent, pentru reevaluari efectuate dupa 1 ianuarie 2004 sunt in vigoare aceste prevederi - practic se acorda deductibilitate pentru toata amortizarea calculata, urmand a se impozita (element similar venitului) diferenta din reevaluare pe masura amortizarii (practic se impoziteaza amortizarea aferenta diferentei dintre valoarea reevaluata si cea initiala), sau este ca si cum am considera nedeductibila amortizarea aferenta diferentei din reevaluare. Trimestrial, la calculul impozitului pe profit se considera partea de amortizare aferenta diferentei din reevaluare venit impozabil, fiind inclusa in baza de impunere a impozitului pe profit.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Impozit pe profit | Cum efectuam amortizarea aferenta reevaluarii?":
Rating:

Nota: 1.67 din 3 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016