Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Ordinul de compensare. In ce conditii se poate face compensarea unor datorii reciproce?

03-Feb-2015
12442
In analiza de mai jos, in situatia in care societatea se afla in sistemul de TVA la incasare, stabilim daca poate sa faca operatiuni de compensare debite/creante cu o alta societate (nu stim daca se afla in sistemul de TVA la incasare) pentru facturi mai vechi de 30 zile dar mai mici de 10.000 lei.

Conform prevederilor de la art. 3 din H.G. nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, persoane juridice prin care se reglementeaza, in mod expres faptul ca incepand cu data de 1 noiembrie 1999:

- compensarea facturilor cu valori mai mari de 10 mii lei se va realiza numai in conformitate cu prevederile regulamentului de compensare aprobat prin acest act normativ;

- compensarea facturilor cu valori mai mici de 10 mii lei, inclusiv compensarea reciproca intre contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si in afara cadrului institutional creat de O.U.G. nr. 77/1999, dar pe baza acelorasi formulare.

Asadar, pentru facturi cu o valoare unitara mai mica de 10.000 lei, compensarea prin I.M.I. se efectueaza optional, fara a avea caracter obligatoriu. Singura obligatie este de a utiliza formularele tipizate reglementate prin H.G. nr. 685/1999. Astfel, ordinul de compensare este un instrument de plata prin care clientul si furnizorul isi lichideaza datoriile de valoare egala, inregistrate in evidenta contabila.

Avand in vedere ca una dintre cele doua societati este inscrisa in sistemul TVA la incasare, trebuie retinut faptul ca valoarea creantelor si obligatiilor se stinge la data compensarii reciproce. Astfel, TVA colectata la furnizor/prestator si TVA deductibila la cumparator/beneficiar devine exigibila la data compensarii care este data Ordinului de compensare.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ordinul de compensare. In ce conditii se poate face compensarea unor datorii reciproce?":
Rating:

Nota: 3.28 din 9 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016