Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Plata unei facturi catre firma mama. Care vor fi implicatiile fiscale?

30-Sep-2014
774
In analiza de mai jos, facem referire la un SRL platitor de impozit pe profit si TVA. Firma-mama din Germania doreste achizitionarea unui teren si a unei cladiri in Romania, urmand sa factureze lunar chiria aferenta.

Vom stabili astfel ce implicatii apar din punct de vedere fiscal la plata acestei facturi catre firma mama si ce taxe si contributii trebuie sa retina societatea. De asemenea, stabilim daca se va inregistra la ANAF contractul de inchiriere.

Conform art.115 alin.2 din Codul Fiscal urmatoarele venituri impozabile obtinute din Romania nu sunt impozitate potrivit prezentului capitol si se impoziteaza conform titlului II , III sau IV^1, dupa caz:

..................................
b) veniturile unei persoane juridice straine obtinute din proprietati imobiliare situate in Romania sau din transferul titlurilor de participare, asa cum sunt definite la art. 7 alin. (1) pct. 31, detinute intr-o persoana juridica romana;
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Marea Cartea Verde a Monografiilor Contabile
Vezi detalii


De asemenea potrivit art.13 din Codul Fiscal sunt obligate la plata impozitului pe profit, conform prezentului titlu, urmatoarele persoane, denumite in continuare contribuabili:
...................................
d) persoanele juridice straine care realizeaza venituri din/sau in legatura cu proprietati imobiliare situate in Romania sau din vanzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoană juridica romana;

Aceste tipuri de venituri nu se impoziteaza conform titlului V Impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti si impozitul pe reprezentantele firmelor straine infiintate in Romania din Codul Fiscal
si sunt impozitate conform Titlului II Impozitul pe profit. Astfel societatea dumneavoastra nu are obligatia retinerii si declararii impozitului pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti.

Obligatiile de plata si declarative revin persoanei juridice nerezidente.

Avand in vedere prevederile Ordinului nr. 1415 privind procedura de inregistrare a contractelor incheiate intre persoane juridice romane si persoane juridice sau fizice straine nerezidente consideram ca nu este obligatorie inregistrarea acestui contract la ANAF.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Plata unei facturi catre firma mama. Care vor fi implicatiile fiscale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.