Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Vanzare apartamente sub costul de construire. Ce tratament fiscal se aplica in ce priveste TVA-ul si impozitul pe profit?

08-Apr-2015
4882


In cazul de mai jos, o societate a construit in perioada 2007-2008 un ansamblu de case, valoarea unei case pret de cost fiind de 100.000 euro. Unele dintre acestea s-au vandut in 2008 si au ramas nevandute 11 case.

Costul casei era evidentiat in contul 371. In aprilie 2015, firma vrea sa le vanda cu 50.000 eur per casa si nu exista raport de evaluare in acest sens, astfel ca vom stabili daca este necesar.

Dat fiind faptul ca valoarea de piata a scazut in 2007 fata de 2015, stabilim daca vanzarea sub cost implica ajustare TVA. De asemenea, stabilim daca se poate vinde sub cost tinand cont de art. 17 din OG 99/2000 coroborat cu art. 16 lit. f), precum si daca pierderea din vanzarea sub cost este deductibila fiscal la calcul impozit profit.


Inregistrarea in debitul contului 371 "Marfuri" a apartamentelor construite in regie proprie in scopul vanzarii acestora este corecta. Astfel, se respecta prevederile O.M.F.P. nr. 3055 din 29 octombrie 2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, sectiunea 8.3.2. Stocuri pct. 152 alin. (2) si (3) " (2) In categoria stocurilor se cuprind si activele cu ciclu lung de fabricatie, destinate vanzarii (de exemplu, ansambluri sau complexuri de locuinte etc. realizate de entitatile ce au ca activitate principala obtinerea si vanzarea de locuinte). Daca constructiile sunt realizate in scopul exploatarii pe termen lung, de catre entitatea care le-a realizat, ele reprezinta imobilizari.

(3) De asemenea, atunci cand un teren este cumparat in scopul construirii pe acesta de constructii destinate vanzarii, acesta este inregistrat la stocuri.".

La aceste prevederi se adauga si cele de la pct. 153 si 154 din acelasi act normativ.

Pentru vanzarea apartamentelor respective in anul 2015 este recomandabil sa fiti in posesia unui raport de evaluare a fiecarui tip de apartament pentru a justifica utilizarea pretului de piata pentru fiecare tranzactie efectuata.

Conform definitiei preluate din Codul fiscal, capitolul 3, articolul 7 "Definitii ale termenilor comuni" la punctul 26, pretul de piata reprezinta suma care ar fi platita de un client independent unui furnizor independent in acelasi moment si in acelasi loc, pentru acelasi bun sau serviciu ori pentru unul similar, in conditii de concurenta loiala.

In alta ordine de idei, chiar daca apartamentele respective sunt construite in anul 2007-2008, vanzarea acestora reprezinta, obligatoriu operatiune taxabila, prin aplicarea cotei standard 24% sau a cotei reduse 5% (sub rezerva respectarii prevederilor legale). Practic, apartamentele nu se pot vinde prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere reglementat prin art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal. Avand in vedere faptul ca vanzarea apartamentelor se efectueaza prin aplicarea regimului normal de taxare, vanzarea acestora sub costul de construire nu impune ajustarea in conformitate cu prevederile art. 148 a sumei TVA deductibile deduse pe parcursul lucrarilor de construire a acestora.

In situatia prezentata, vanzarea apartamentelor respective la valoarea de piata care este mai mica decat costul de construire al acestora, nu intra sub incidenta prevederilor art. 17 din O.G. nr. 99 din 29 august 2000, republicata
privind comercializarea produselor si serviciilor de piata. Aceste prevederi se refera la costul de achizitie al marfurilor comercializate in structuri de vanzare specializate, fara a se referi la active construite, reclasificate in categoria stocurilor.

In conformitate cu prevederile art. 137 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii, altele decat cele prevazute la lit. b) si c), baza de impozitare a TVA este constituita din tot ceea ce constituie contrapartida obtinuta sau care urmeaza a fi obtinuta de furnizor ori prestator din partea cumparatorului, beneficiarului sau unui tert, inclusiv subventiile direct legate de pretul acestor operatiuni.

Astfel, in conditiile in care un bun este vandut sub costul de productie nu este obligatorie nici colectarea TVA pentru diferenta rezultata intre costul de productie si pretul de vanzare. In acest context, sunt relevante si prevederile Curtii Europene de Justitie din decizia luata in cauza C-412/03 Hotel Scandic. Prin aceasta decizie, Curtea a hotarat ca in cazul livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, baza de impozitare este constituita din contrapartida obtinuta de furnizor de la cumparator, nefiind relevant daca aceasta contrapartida este mai mica decat costul de productie/achizitie. Statele membre nu au dreptul sa considere ca are loc o livrare catre sine in situatia in care pretul de vanzare al bunurilor este inferior costului de achizitie.

Din punctul de vedere al impozitului pe profit, diferenta negativa rezultata din vanzarea fiecarui apartament sub costul de productie este considerata pierdere fiscala care poate fi recuperata din profiturile care urmeaza a se realiza in urmatorii 7 ani consecutivi, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit. Practic, cheltuielile aferente fiecarui apartament vandut sunt considerate deductibile d.p.d.v. fiscal chiar daca suma acestora este mai mare decat veniturile impozabile realizate din vanzarea acestuia.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei Consultant fiscal si expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Vanzare apartamente sub costul de construire. Ce tratament fiscal se aplica in ce priveste TVA-ul si impozitul pe profit?":
Rating:

Nota: 4.63 din 4 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Consecinte depasire plafon de incasari in numerar
    • O societate comerciala care detine casa de marcat fiscala emite bonuri fiscale pentru incasarile realizate pentru populatie, iar pentru societatile comerciale emite factura pe care o inregistreaza in contabilitate si o raporteaza in Declaratia nr. 394. Incasarea facturii care nu se realizeaza intotdeauna in aceeasi zi sau in aceeasi luna cu data emiterii facturii o realizeaza in baza chitantei. Inspectorii ANAF au aplicat o sanctiune de 20 000 lei pentru faptul ca se emit inca chitante in...» citeste mai departe aici

  • OFICIAL! NOUL MODEL de formular pentru "Decont de taxa pe valoarea adaugata" - Formularul 300
    • UPDATE 21 aug. 2019 Ordinul nr. 2227/2019 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata" a fost publicat in Monitorul Oficial, nr. 687, de ieri - 20.08.2019. Mai jos aveti un extras din Ordinul 2227/2019. Articolul initial, 27 iun. 2019 Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a pus in dezbatere publica un proiect de ordin pentru aprobarea unui nou modelul de formular pentru "Decont de taxa pe valoarea adaugata". Este vorba despre...» citeste mai departe aici

  • Procedura de stabilire din oficiu a CAS si a CASS datorate de persoanele fizice (proiect de OPANAF)
    • Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a pus in dezbatere publica, marti – 20 august, un proiect de ordin al presedintelui ANAF pentru aprobarea "Procedurii privind stabilirea din oficiu a contributiei de asigurari sociale si a contributiei de asigurari sociale de sanatate datorate de persoanele fizice, precum si a modelului si continutului unor formulare”. In prezent, potrivit art.155 alin.(1) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, contribuabilii la sistemul de...» citeste mai departe aici

  • Fiscul raspunde: Cand se vor conecta aparatele de marcat din Romania la sistemul informatic ANAF?
    • MFP si ANAF au tot transmis informari catre contribuabili si atentionari privind obligativitatea dotarii cu noile aparate de marcat electronice fiscal (AMEF), insa operatorii fiscali inca nu stiu cand vor fi conectate casele de marcat la serverul Fiscului, pentru a scapa de transmiterea lunara a formularelor. Cu ceva timp in urma, Finantele propuneau modificarea Legii prevenirii, astfel incat contribuabilii care nu au respectat termenul de dotare cu noile case de marcat sa poata fi sanctionati...» citeste mai departe aici

  • Precizari ANAF: Calcularea cifrei de afaceri pentru aplicarea facilitatilor fiscale in domeniul constructiilor. Reglementari
    • Daca inca mai aveti intrebari privind reglementarile in privinta calcularii cifrei de afaceri pentru aplicarea facilitatilor fiscale in domeniul constructiilor, cel mai probabil va va fi de folos cea mai recenta informare transmisa de Directia Generala Regionala a Finantelor Publice (DGRFP) Brasov. Asadar, pentru a veni in ajutorul contribuabililor inca nedumeriti in privinta reglementarilor privind calculul cifrei de afaceri pentru aplicarea facilitatilor fiscale in domeniul constructiilor,...» citeste mai departe aici

  • Ministrul Energiei: Numai Parlamentul mai poate modifica OUG 114
    • Prezent la conferinta Focus Energetic, ministrul Energiei - Anton Anton a declarat, joi – 22 august, ca modificarea Ordonantei de Urgenta nr. 114/2018 sta acum in mainile Parlamentului. Acesta a precizat ca la nivelul Guvernului nu exista niciun fel de intentie de a face acest lucru. "(OUG, n.r.) 114 este in Parlament, in comisie, si toate amendamentele pe care si noi, si altii am fi dorit sa le aducem la 114, respectiv OUG 19, sunt acolo. Deci este in puterea Parlamentului sa o modifice",...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016