Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitii intracomunitare. Inregistrarea ANAF e obligatorie?

08-Sep-2015
2294

In ce masura se pot efectua achizitii intracomunitare de catre o firma care nu e platitoare de TVA. Vom vedea daca e obligatorie inregistrarea la ANAF pentru AIC.

La efectuarea unei AIC de bunuri trebuie sa urmarim plafonul achizitiei. In functie de acest plafon putem avea una dintre urmatoarele doua situatii:

1. Daca achizitia este sub plafonul de 10.000 Euro, care reprezinta in lei 34.000 Ron (plafonul se calculeaza la cursul BNR de la data aderarii), nu sunteti obligat sa va inregistrati in scopuri de TVA pe art.153^1. Nu aveti nici obligatia inregistrari in ROI – Registrul Operatorilor Intracomunitari. In Romania nu aveti de achitat nimic. Factura emisa cu TVA de furnizorul din UE, intra in costul de achizitie a bunului. - In acesta situatie nu depuneti nici o declaratie, nu achitati nimic statului roman.

2. Daca achizitia de bunuri depaseste plafonul de 10.000 Euro sau daca faceti achizitii intracomunitare de servicii (indiferent de suma), sunteti obligat sa va inregistrati in scopuri de TVA cu cod special conform Art.153^1. Acest cod special de TVA se utilizeaza doar pentru AIC si LIC - livrari intracomunitare. In acest caz pentru achizitia intracomunitara de bunuri /servicii platiti TVA in Romania in baza declaratiei 301. In aceasta situatie depuneti declaratia 301 si declaratia 390, achitati TVA in Romania.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitii intracomunitare. Inregistrarea ANAF e obligatorie?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016