Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Bon emis de casa de marcat. Cum deducem cheltuielile?

09-Apr-2013
9110
In randurile urmatoare, vom analiza cazul unei societati care achizitioneaza birotica de la o alta societate inregistrata in scopuri de TVA. Pe bonul fiscal eliberat de societatea Y in loc de BF (bon fiscal) apare BM. Societatea primeste dovada ca sunt inscrisi in Registrul de evidenta a caselor de marcat.

Se va stabili astfel in ce masura poate fi dedusa cheltuiala daca pe bonul de la casa de marcat nu apare inscris "Bon Fiscal" sau BF (bonul fiscal fiind atasat la un ordin de deplasare). De asemenea, vom stabili cum stim daca sunt fiscale bonurile care au inscris doar BM.

Solutia consultantului:

Potrivit art. 4 alin. 1 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie sa cuprinda cel putin:

- denumirea si codul fiscal ale operatorului economic emitent;

- adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal;

- logotipul si seria fiscala ale aparatului; numarul de ordine;

- data si ora emiterii; denumirea fiecarui bun livrat sau serviciu prestat;

- pretul sau tariful unitar; cantitatea;

- valoarea pe fiecare operatiune, inclusiv TVA, cu indicarea cotei de taxa;

- valoarea totala a bonului, inclusiv TVA;

- valoarea totala a TVA pe cote de taxa, cu indicarea nivelului de cota;

- valoarea totala a operatiunilor scutite de TVA, precum si valoarea altor taxe care nu se cuprind in baza de impozitare a TVA, daca este cazul.

Bineinteles, la toate acestea se adauga denumirea documentului (bon fiscal), dupa cum se prevede si la pct. A.2 din Normele metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile aprobate prin OMEF 3512/2008 privind documentele financiar -contabile. Avand in vedere dimensiunea documentului, denumirea poate fi tiparita si in forma prescurtata.

In cazul prezentat, prescurtarea "BM" poate fi de la bon emis de casa de marcat. Oricum, un bon eliberat de o casa de marcat, indiferent de prescurtarile folosite, trebuie sa contina logotipul si seria fiscala ale aparatului care sa dovedeasca fiscalizarea acestuia, astfel incat bonul respectiv sa dobandeasca calitatea de bon fiscal. In cazul unor indoieli in aceasta privinta se poate solicita suplimentar si emiterea facturii, furnizorii/prestatorii fiind obligati sa emita facturi la cererea clientilor conform art. 155 alin. 9 lit. a din Codul fiscal .

Pentru a deduce cheltuiala aferenta bonului fiscal este necesara justificarea ei fie cu documentele aferente deplasarii in interes de serviciu (ordin de deplasare, decont de cheltuieli), fie cu documentele care atesta intrarea in gestiune a bunurilor astfel achizitionate.

In privinta TVA, potrivit noilor reglementari de la pct. 46 alin. 3 din Normele metodologice date in aplicarea art. 146 din Codul fiscal pentru deducere este obligatoriu sa se mentioneze pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Bon emis de casa de marcat. Cum deducem cheltuielile?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz

Atentie contabili!

Codul fiscal se schimba radical de la 1 ianuarie 2023!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016






Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

© 2007 - 2023 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul fiscal se schimba radical de la 1 ianuarie 2023!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Principalele MODIFICARI din Codul Fiscal aplicabile în 2023. Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016