Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Deducerea unor cheltuieli. Aspecte privind tichete cadou acordate cu titlu gratuit. Care e tratamentul fiscal?

03-Iul-2015
1174

O societate organizeaza diverse promotii pentru stimularea vanzarilor produselor comercializate pentru client si incheie pentru acestea contracte de marketing.

La finalul promotiei functie de valoarea cumparata clientul primeste tichete cadou sau alte produse.

Sunt aceste cheltuieli deductibile?

In opinia noastra, aceste tichete cadou respectiv bunurile acordate in scopul stimularii vanzarii urmeaza procedura fiscala urmatoare:

cheltuielile sunt integral deductibile la calculul impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal.
TVA de la achizitia acestor bunuri sau tichete cadou este o suma deductibila conform art. 145 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Manual de politici contabile 2018


Manualul de politici contabile este obligatoriu CD-ul „Manual de Politici Contabile editabil 100 editabil elaborat in conformitate cu reglementarile contabile Aflati solutia rapida pentru elaborarea propriului manual de politici contabile Modificarea Legii 82 1991 prin OUG 79 2014 a adus ca noutate o amenda aspra de pana la 4 000...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Legiuitorul insa nu reglementeaza punctual o procedura de efectuare a acestor activitati de reclama si publicitate prin intermediul bunurilor acordate cu titlu gratuit.

In acest sens, va indicam sa stabiliti o procedura interna din care sa rezulte foarte transparent data la care au fost date bunurile si tichetele cadou, documentele prin care au fost predate clientilor, relatia directa intre societatea dumneavoastra si clientul respectiv si alte elemente transparente din care sa rezulte scopul acordarii tichetelor cadou si al bunurilor


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Mihaela Benta, consultant fiscal

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Deducerea unor cheltuieli. Aspecte privind tichete cadou acordate cu titlu gratuit. Care e tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016