Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Venitul din vanzarea imobilului este integral impozabil la calculul impozitului pe profit?

17-Oct-2012
5095
Va prezentam, prin randurile urmatoare, cazul unei societati care a achizitionat un imobil la pretul de 100.000 RON. Dupa 3 ani se face evaluarea imobilului la valoarea de 60.000 RON, ceea ce inseamna ca va exista ca si cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit suma de 40.000 RON. Se decide vanzarea imobilului, pretul de vanzare negociat fiind de 80.000 RON. Vom stabili astfel in ce masura venitul din vanzarea imobilului este integral impozabil la calculul impozitului pe profit, avand in vedere ca diferenta de la evaluarea a fost considerata nedecutibila fiscal.

Raspuns:

Pentru prezentarea imobilizarilor corporale in evidenta contabila la valoarea justa, o societate poate proceda la reevaluarea acestora la finele exercitiului financiar. Reevaluarea imobilizarilor trebuie aplicata asupra tuturor elementelor din grupa respectiva, iar valoarea justa este cea stabilita, de regula, de profesionisti calificati in evaluari, membri ai unui organism profesional in domeniu. Rezultatele reevaluarii se inregistreaza in contabilitate. Diferenta dintre valoarea rezultata in urma reevaluarii si valoarea la costul istoric trebuie prezentata la rezerva din reevaluare.

In cazul in care rezultatul reevaluarii este o descrestere fata de valoarea contabila neta, atunci aceasta se trateaza ca o cheltuiala cu intreaga valoare a deprecierii daca anterior acestei operatiuni nu au fost inregistrat un surplus din reevaluare in ct. 105 "Rezerve din reevaluare". Din cele prezentate de dumneavoastra rezulta ca nu exista sume in ct. 105 deoarece prima reevaluare de dupa achizitie este in minus.

Exemplificand, consideram ca valoarea neta a imobilului inregistrat in evidenta contabila este la sfarsitul anului 2011 de 100.000 lei. Ca urmare a prevederilor Ordinului ministrului finantelor publice nr. 3055/2009 care a extins modul de estimare al deprecierii imobilizarilor corporale si prin luarea in considerare a unor informatii obtinute din surse externe si interne, noua valoare a imobilizarii este de 60.000 lei, amortizabila pe parcursul a 10 ani.

Asa cum am stabilit nu exista reevaluari anterioare inregistrate in ct. 105 "Rezerve din reevaluare". In acest caz se vor inregistra cheltuieli cu valoarea descresterii.
6813 = 212 40.000 lei
"Cheltuieli de exploatare "Constructii"
privind ajustarile pentru
deprecierea imobilizarilor"

Pentru a stabili tratamentul fiscal, facem apel la urmatoarele prevederi:
- conform dispozitiilor art. 21, alin. (4), lit. s) din Codul fiscal , cheltuielile reprezentand valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, in cazul in care, ca urmare a efectuarii unei reevaluari, se inregistreaza o descrestere a valorii acestora, sunt nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- definitia data la art. 7, alin. (1), pct. 33, lit. c) valorii fiscale a mijloacelor fixe, in sensul recalcularii acestei valorii fiscale pana la nivelul stabilit pe baza costului de achizitie;
- normele metodologice aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 44/2004, cu modificarile ulterioare, dispun ca valoarea fiscala ramasa neamortizata, ca urmare a deprecierii, se recalculeaza corespunzator.

Valoarea fiscala ramasa neamortizata este definita la pct. 715 din norme, ca fiind diferenta dintre valoarea fiscala la data intrarii in patrimoniu (cost de achizitie, in exemplul nostru) si valoarea amortizarii fiscale.

Coroborand aceste prevederi contabile si fiscale putem trage urmatoarele concluzii:
- cheltuielile cu deprecierea inregistrata la sfarsitul anului 2011 in suma de 40.000 lei sunt nedeductibile pentru acest an,
- cheltuielile cu amortizarea fiscala (inregistrate in Registrul de evidenta fiscala) aferente valorii neamortizate, de 40.000 lei/10 ani sunt deductibile fiscal incepand cu anul 2012,
- venitul realizat din valorificare este impozabil integral,
- cheltuielile cu scoaterea din evidenta a imobilizarii sunt deductibile.



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Venitul din vanzarea imobilului este integral impozabil la calculul impozitului pe profit?":
Rating:

Nota: 3.33 din 3 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016