Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Avans incasat si dizolvare cu lichidare. Care e regimul TVA?

22-Nov-2016
1159

In analiza de mai jos, avem ca subiect o societate X care a incasat in luna iulie 2016 prin casierie de la societatea Y suma de 500 lei in vederea eliberarii unui aviz, dar societatea Y nu a depus si documentatia necesara care trebuia analizata in vederea eliberarii respectivului aviz si din acest motiv (serviciul nefiind prestat), nu i s-a emis factura. In toata perioada scursa de la incasare firma Y nu a putut fi contactata neavand site pe internet. Consultand site-ul ANAF, s-a constatat ca in dreptul societatii Y apare "dizolvare cu lichidare (radiere) din data de 18 august 2016". Vom vedea daca se pot inregistra venituri suma incasata si care este tratamentul TVA.

Potrivit intelegerii noastre, societatea dumneavoastra a incasat, cu titlu de avans, in iulie 2016, o suma de 500 de lei de la societatea Y, in vederea emiterii unui aviz. Intelegem ca serviciul nu a fost prestat, iar societatea Y figureaza ca fiind dizolvata cu lichidare, in acest moment, in evidentele Ministerului de Finante Publice.

In ceea ce priveste incasarea sumei de 500 de lei de la client, aceasta suma poate fi considerata primita cu titlu de avans, pentru obtinerea ulterioara a unui aviz. Cu toate acestea, nu ne-ati mentionat daca societatea dumneavoastra este responsabila de emiterea avizului, operatiunea fiind purtatoare de TVA, ori daca dumneavoastra intreprindeti demersurile pentru obtinerea unui aviz de la o institutie publica, factura fiind emisa pe numele societatii Y, dumneavoastra actionand doar ca intermediar.

In cazul in care pentru societatea dumneavoastra, emiterea acestui aviz reprezinta o operatiune impozabila, in sensul art. 268 din Codul Fiscal, atunci pentru suma incasata de catre societate de la societatea Y societatea dumneavoastra trebuia sa colecteze TVA, potrivit art. 282, alin. 2, lit. b), intrucat exigilibilitatea TVA a intervenit inaintea faptului generator. Potrivit Codului Fiscal:

Art. 280, alin. 1): Faptul generator reprezinta faptul prin care sunt realizate condtiiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.

Art. 281, alin. 1): Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu excep?iile prevazute in prezentul capitol.

Art. 280, alin. 2) : Exigibilitatea taxei reprezinta data la care autoritatea fiscala devine îndreptatita, in baza legii, sa solicite plata de catre persoanele obligate la plata taxei, chiar daca plata acestei taxe poate fi amanata.

Astfel, societatea dumneavoastra trebuia sa colecteze TVA in cuantum de 20% din suma incasata, prin procedeul sutei marite, respectiv 83,33 lei (500/1,2*20%). Presupunem ca serviciul se factureaza cu cota de TVA de 20%. Acest TVA trebuia declarat in decontul de TVA aferent perioadei fiscale in care s-a incasat.

La momentul la care ati constatat ca societatea este dizolvata cu lichidare, nu puteti aplica prevederile art. 287, alin. d) din Codul Fiscal, care permite ajustarea bazei de impozitare in cazul incheierii procedurii de faliment a debitorului sau ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare.

In concluzie, societatea dumneavoastra avea obligatia sa colecteze TVA aferenta avansului incasat. Pentru baza de calcul a avansului, respectiv 417,67 lei, aceasta se poate muta intr-un cont de venit impozabil, printr-o decizie a administratorului.

In cea de-a doua situatie, in cazul in care societatea dumneavoastra urma sa actioneze ca intermediar pentru societatea Y, in relatia cu institutiile publice abilitate pentru emiterea avizului, atunci societatea dumneavoastra ar fi primit facturi/chitante direct de la institutia publica, emisa folosind datele de identificare a societatii Y. Dumneavoastra nu ati fi inregistrat in contabilitate aceste tranzactii pe conturi de venituri si cheltuieli, ci in contul de Debitori diversi (461), urmand sa refactureze sumele mai departe catre societatea Y.

Acest tip de tranzactie nu ar fi generat implicatii privind colectarea TVA din partea societatii dummneavoastra. In acest sens, se poate muta intreaga suma de 500 de lei intr-un cont de venit impozabil, prin decizie a administratorului.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Avans incasat si dizolvare cu lichidare. Care e regimul TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Parlamentul a adoptat MAJORAREA alocatiei pentru copii de la 84 de lei, la 150 de lei! Deficitul bugetar creste si el!
    • Vesti bune pentru parintii din Romania. Alocatiile copiilor cu varsta peste 2 ani (3 ani in cazul copiilor cu dizabilitati) ar putea fi majorate de la 84 de lei la 150, de la 1 martie, dupa ce amendamentul PNL a fost votat cu 123 de voturi pentru si 119 voturi impotriva. De asemenea, si alocatia copiilor de pana in 2/3 ani va fi majorata de la 200 de lei, la 300 de lei. Parlamentul intrunit, joi, pentru votarea pe articole a proiectul de buget, a adoptat un amendament al PNL care prevede...» citeste mai departe aici

  • Retragerea de la Pilonul II de Pensii: ASF a publicat modelul de cerere-cadru
    • Printre alte masuri fiscal-bugetare prevazute de OUG 114/2018 se numara si posibilitate ca persoanele care au contribuit Pilonul II de pensii sa isi poata retrage banii si sa ii transfere in fondul de pensii public administrat de stat. Si cum de la teorie la practica nu este decat un pas, acum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) a facut acest pas, publicand un model de cerere prin care acest contribuabilii pot pune in practica aceasta cerere de retragerea de la Pilonul II de Pensii....» citeste mai departe aici

  • Bilant contabil 2018. ANAF a actualizat PDF-ul inteligent pentru raportarile anuale
    • Pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) a fost actualizat PDF-ul inteligent – S1014 – S1015 – Situatii financiare la 31 decembrie 2018 in conformitate cu Reglementarile contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial, aprobate prin OMFP nr. 3103/2017, precum si cu OMFP nr. 10/03.01.2019. Entitati raportoare PJ fara scop patrimonial PJ fara scop patrimonial de utilitate publica Organizatii sindicale si patronale CAR unitati militare CAR salariati...» citeste mai departe aici

  • ONG - rectificativa la D101. Completarea corecta a Declaratiei
    • "Un ONG a facut rectificativa la D101 pentru anul 2017 in care a trecut doar cheltuieli/venituri neimpozabile, rezultand o pierdere de 30.000 lei. In anul 2018 a completat D101 la fel cu cheltuieli/venituri neimpozabile, rezultand o pierdere de 40.000 lei. S-a trecut pierderea rezultata in 2017 la randul 39 si matematic (-30.000-40.000=10.000) am ajuns la randul 40 cu -10.000 lei, iar in balanta pe contul 117 am 30.000 40.000=70.000 lei. Este corect?" Raspunsul specialistului Potrivit...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016