Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Societate nou infiintata platitoare de impozit pe profit | Va depune formularul 010?

04-Mar-2013
8915
Vom stabili mai jos daca o societate nou infiintata platitoare de impozit pe profit (certificat ridicat de la ORC in data de 27 ianuarie 2013) va depune luna aceasta formularul 010 pentru a trece la regimul de microintreprindere.

Solutia consultantului:

Situatiei dumneavoastra ii sint aplicabile prevderile art. 112^2 alin. (2) din Codul fiscal (valabil dupa data de 01.02.2013):

"(2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepind cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc condiţiile prevazute la art. 112^1".

Deci, la data de 31.12.2013 se va face analiza indeplinirii conditiilor mentionate la art. 112^1 si daca sint indeplinite, de la data de 01.01.2014 firma va trece obligatoriu la impozit pe veniturile microintreprinderilor, prin depunerea declaratiei de mentiuni 010 pina la 30.01.2014.

Alineatul 3 al acestui articol se refera la comportamenul, incepind cu data de 01.02.2013, al societatilor deja infiintate, respectiv al celor care functionau la data de 31.12.2012.

Pe de alta parte, OG 8/2013, care modifica sistemul de impozitare a veniturilor microintreprindrilor, transformindu-l din optional in obligatoriu, intra in vigoare incepind cu data de 01.02.2013, ca urmare, pina la aceasta data, se vor aplica prevederile de pina la 01.02.2013, respectiv se va aplica prevederea art. 112^2 alin. (4) valabila pina la 31.01.2013, conform careia pentru o firma nou-infiintata impozitul micro era optional si nu obligatoriu, sistemul de baza fiind cel de impozitare cu impozit pe profit:

"O persoana juridica romana care este nou-infiintata poate opta sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor, incepind cu primul an fiscal, daca conditia prevazuta la art. 112^1 lit.d) este indeplinita la data inregistrarii la registrul comertului si conditia prevazuta la art. 112^1 lit. b) este indeplinita in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii."

Asadar, societatea fiind infiintata in ianuarie 2013 (inainte de intrarea in vigoare a OG 8/2013) ca platitoare de impozit pe profit, va aplica acest sistem de impozitare si dupa data de 01.02.2013, fara sa depuna delaratia de mentiuni 010 pina la 25 martie 2013 pentru trecere la micro.

De altfel, intr-un proiect de modificare a normelor de aplicare a codului fiscal se prevede:
"Persoanele juridice romane nou-infiintate in perioada 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013 inclusiv, nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor incepind cu 1 februarie 2013. Aceste persoane juridice urmeaza sa verifice conditiile prevazute de art.1121 din Codul fiscal, la data de 31 decembrie 2013, in vederea incadrarii in categoria contribuabililor platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor, pentru anul fiscal 2014."

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Societate nou infiintata platitoare de impozit pe profit | Va depune formularul 010?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



Subiectele saptamanii

  • Declaratia privind beneficiarul real ar putea fi eliminata din nou
    • Ministrul Economiei, Antreprenoriatului si Turismului, Claudiu Nasui, anunta ca a avut recent o intalnire cu ambasadorul Austriei in Romania in care s-a discutat despre posibila eliminare a declaratiei privind beneficiarul real-o sarcina birocratica inutila si exagerata. „Ieri am avut o intalnire cu doamna Isabel Rauscher, ambasadorul Austriei in Romania. Ne-am intalnit pentru a discuta bunele practici ale Austriei in ce priveste mediul de afaceri, mai ales in relatia dintre...» citeste mai departe aici

  • Reminder! 20 aprilie- termen limita pentru depunerea a doua declaratii fiscale
    • Conform calendarului obligatiilor fiscale ANAF, maine este termenul limita pentru depunerea a doua declaratii fiscale. Declaratii fiscale: 1. Depunerea Declaratiei 399 VAT Return (Declaratie speciala de TVA) Mini One Stop Shop CATEGORIILE DE CONTRIBUABILI Persoane impozabile nestabilite in Uniunea Europeana care au optat pentru Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicatii, de radiodifuziune sau de televiziune, conform art. 314, alin. (7) din Codul fiscal; Persoane impozabile...» citeste mai departe aici

  • Contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante pana la data de 31 ianuarie 2022
    • Ministrul Finantelor, Alexandru Nazare, a anuntat recent, pe pagina oficiala de Facebook, ca a fost prelungita cu 10 luni, pana la 31 ianuarie 2022, perioada in care contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante la data de 31 martie 2020. „Am prelungit cu 10 luni, pana la data de 31 ianuarie 2022, perioada in care contribuabilii pot beneficia de stergerea accesoriilor fiscale restante la data de 31 martie 2020 (cum ar fi dobanzile si penalitatile), cu conditia...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2021 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Legea privind combaterea Spalarii banilor a fost modificata!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Legea pentru Spalarea banilor - Noutati 2021

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016