Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Suma reprezentand concedii medicale nerecuperate de la Casa de sanatate este o cheltuiala nedeductibila?

02-Feb-2015
3702
In cazul urmator, se preia o firma in ianuarie 2015 avand sold debitor cont 4382 = 20.500. Se doreste efectuarea urmatoarei inregistrari la 31.12.2014: 6458 = 4382 20.500.

In concret, suma aceasta reprezinta concedii medicale care nu au fost recuperate de la casa de sanatate din anii (2011-2013).

De asemenea, vom vedea daca din punct de vedere fiscal cheltuiala se trateaza ca una deductibila.


Art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, stabileste ca la determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

Asadar, pierderile inregistrate la scoaterea acestor creante neincasate din evidenta nu sunt deductibile la determinarea profitului impozabil, nefiind efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile sau reglementate prin acte normative in vigoare.
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Vezi detalii
Repartizarea dividendelor in 2017
Repartizarea dividendelor in 2017
Vezi detalii
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Vezi detalii


De asemenea la art. 21 alin. (4) lit. j) din Codul fiscal se precizeaza ca cheltuielile cu contributiile platite peste limitele stabilite sau care nu sunt reglementate prin acte normative constituie cheltuieli nedeductibile la determinarea profitului impozabil.

In consecinta, suma reprezentand concedii medicale nercuperate de la casa de sanatate este o cheltuiala nedeductibila pentru societate.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Suma reprezentand concedii medicale nerecuperate de la Casa de sanatate este o cheltuiala nedeductibila?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017

Atentie contabili!

Taxe si Impozite modificate in 2017
Noul Cod Fiscal a adus modificari majore!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
"Taxe si Impozite - Modificari aparute in 2017"!



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
© 2007 - 2017 RENTROP & STRATON. All rights reserved.