Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Achizitie bun de la un magazin situat pe teritoriul comunitar. Care e tratamentul fiscal?

14-Oct-2014
2193
Stabilim mai jos daca o firma inregistrata ca platitor TVA trebuie sa se inregistreze in Registrul Operatorilor Intracomunitari in cazul in care achizitioneaza bunuri sau serviciii din Comunitate pana in 10.000 de euro intr-un an. Firma a platit TVA in statul respectiv. De asemenea, stabilim la ce se refera art.126 alin (4) din Codul fiscal si daca e valabila pentru cei care nu doresc sa se inregistreze in ROI, chiar daca sunt platitori de TVA si au achizitionat bunuri mici, nu materii prime, nu mijloace fixe.

Exemplu: Firma nu e inscrisa in ROI, dar e platitor de TVA in Romania si achizitioneaza produsul X, cu o valoare de pana in 10.000 euro intr-un an si plateste TVA in statul strain din UE. Se inregistreaza in contabilitate cu pretul intreg, se declara in decont la bunuri achizitionate si nu se depune Declaratia 390. Vom stabili daca aceasta situatie este corecta.

Obligatia de inregistrare in scopuri de TVA conform prevederilor art. 153^1 "Inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii" intervine doar in situatia in care cumparatorul din Romania, persoana impozabila care nu este inregistrata in scopuri de TVA in regim normal, realizeaza intr-un an calendaristic achizitii intracomunitare de bunuri a caror valoarea depaseste plafonul de 10.000 euro, exclusiv TVA, cu un echivalent in lei de 34.000 lei. Concomitent cu aceasta obligatie de inregistrare a persoanei
impozabile, intervine si obligatia inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari conform prevederilor art. 158^2 " Registrul operatorilor intracomunitari" si O.M.F.P. nr. 2101 din 24 iunie 2010 privind aprobarea Procedurii de organizare si functionare a Registrului operatorilor intracomunitari.

Daca persoana impozabila este deja inregistrata in scopuri de TVA conform prevederilor art. 153, inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari este obligatorie, indiferent de:

- valoarea achizitiilor intracomunitare efectuate in anul respectiv;
- natura bunurilor achizitionate (materii prime, consumabile, aparatura IT, etc.).



In situatia in care bunurile respective sunt cumparate direct de pe teritoriul comunitar, fara a fi expediate de catre un furnizorul stabilit pe teritoriul unui stat membru, pe teritoriul Romaniei, operatiunea nu reprezinta o achizitie intracomunitara de bunuri pe teritoriul Romaniei, ci o achizitie de bunuri pe teritoriul comunitar. In situatia prezentata, nu se respecta definitia unei A.I.C. asa cum este reglementata prin art. 130^1, alineatul 1 din Codul fiscal conform careia achizitiile intracomunitare se refera la "bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor".

Valoarea achizitiilor astfel efectuate de pe teritoriul comunitar, de exemplu achizitia unui laptop de la un magazin de produse electronice situat pe teritoriul Germaniei in timpul deplasarii unui salariat, nu este impozabila pe teritoriul Romaniei, deoarece vanzarea bunurilor a fost impozitata pe teritoriul comunitar, in Germania, acolo unde este situat magazinul. Practic, furnizorul din Germania (magazinul) efectueaza o operatiune taxabila pe teritoriul Germaniei, fara a considera
ca efectueaza o livrare intracomunitara scutita cu drept de deducere. In acest caz, pentru bunul achizitionat, cumparatorul din Romania nu aplica regimul de taxare inversa deoarece nu efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri. Din acest motiv, nu trebuie sa:

raporteze operatiunea prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES;
se inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari.


Valoarea achizitiei astfel efectuate, determinate in lei, la cursul valutar din data emiterii facturii de catre furnizor sau din data decontarii contravalorii bunului la revenirea din deplasarea externa, se evidentiaza intr-o coloana distincta din jurnalul pentru cumparari si ser raporteaza doar prin decontul de TVA cod 300 la randul 26 "Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile…". Valoarea achizitie effectuate se inregistreza fara TVA numai daca se doreste recuperarea sumei TVA de la autoritatea fiscala din Germania prin formularul cod 318 Cerere de
rambursare a taxei pe valoarea adaugata pentru persoanele impozabile stabilite in Romania, depusa potrivit art. 147^2 alin. (2) din Codul fiscal", reglementat prin O.M.F.P. nr. 3 din 4 ianuarie 2010. In situatia in care nu se doreste rambursarea sumei TVA, valoarea respectiva reintregeste costul de achizitie al bunului cumparat.

In alta ordine de idei, trebuie retinut faptul ca prevederile art. 126 alin. 4 din Codul fiscal nu au legatura cu obligatia de inscriere in R.O.I., ci cu obligatia de inregistrare in scopuri de TVA doar pentru efectuarea de achizitii intracomunitare de bunuri, dar numai in situatia in care:

- cumparatorul nu este inregistrat in scopuri de TVA in regim normal conform art. 153
(la depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei sau prin optiune):
- valoarea acestora depaseste plafonul de 10.000 euro, exclusiv TVA.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Achizitie bun de la un magazin situat pe teritoriul comunitar. Care e tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!​

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!



Sfaturi de la experti



© 2007 - 2020 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Codul Fiscal s-a modificat in 2020!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Codul Fiscal 2020. MODIFICARI importante privind TVA, Impozitul pe Profit si Salarizarea

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016