Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Contract de inchiriere. Cum inregistram cheltuielile deductibile?

21-Iun-2016
1619

In randurile de mai jos, analizam cazul unei societati care are incheiat un contract de inchiriere cu o persoana fizica pentru imobilul folosit ca sediu social cu o valoare lunara a chiriei de 1.000 euro. Vom stabili daca se poate considera cheltuiala deductibila pe societate impozitul pe care il plateste persoana fizica (venituri din cedarea folosintei bunurilor si CASS) pentru veniturile obtinute din acest contract.

Documentul justificativ pentru inregistrarea cheltuielii cu chiria sediului social este contractul de inchiriere inregistrat la organul fiscal competent.

Cheltuiala cu chiria va fi in limita CV celor 1.000 euro , respectiv chiria declarata la organul fiscal competent prin inregistrarea contractului.

Impozitul pe venitul din cedarea folosintei bunurilor, platit de catre proprietarul imobilului, nu poate fi inregistrat in evidentele contabile ale societatii chiriase si nu poate fi considerat cheltuiala (deductibila ori nedeductibila) aferenta activitatii economice desfasurate , avand in vedere ca plata acestui impozit este strict in sarcina proprietarului.

In cazul in care societatea chiriasa este cea care suporta acest impozit, atunci cheltuiala va fi nedeductibila fiscal la calculul impozitului pe profit, dar va fi impozabila in sarcina proprietarului, prin majorarea venitului brut cu valoarea cheltuielii efectuata de chirias, conform art.84 alin(1) Cod fiscal.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Operare SAGA Exemple practice si recomandari


CD Operare SAGA Exemple practice si recomandari va ofera exemple practice si recomandari Ghidul contine exemple grafice print screen-uri din program si explicatii pentru o multitudine de situatii practice informatii esentiale pentru obtinerea de rapoarte corecte din punct de vedere contabil si fiscal Meniul „Fisiere” –...

Oferta Speciala
expira in 1 ora 59 min 59 sec

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Contract de inchiriere. Cum inregistram cheltuielile deductibile?":
Rating:

Nota: 4.88 din 4 voturi
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Atentie contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018

Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Atentie, Contabili!

Modificari majore in Codul Fiscal 2018
Cititi si respectati noile reguli stabilite de lege

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Modificarile majore din Codul Fiscal 2018 - exemple si explicatii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016