Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Cum incadram corect voucherele in categoria cheltuielilor sociale?

20-Oct-2015
1550

Exista o gama variata de tichete si vouchere pe care societatile decid sa le acorde salariatilor. Cu toate acestea, intre voucherele oferite exista diferente care determina deductibilitatea acestora, definirea ca avantaje in natura pentru salariati sau nu, in functie de caz. Aceste diferente sunt cele pe care le vom clarifica prin cele ce urmeaza.

Astfel, vom vedea in ce masura unele vouchere acordate pentru petrecerea timpului liber pot fi incadrate la cheltuieli sociale deductibile limitat, astfel incat sa nu se asimileze ca avantaj de natura salariala pentru angajati. Vom verifica, de asemenea, daca se incadreaza la art. 55, alin. (4), lit a), si anume, la "costul prestatiilor de tratament si odihna".

Mentionam, asadar, ca potrivit reglementarilor Codului fiscal, art. 21, alin. (1) sunt considerate deductibile din baza impozabila a profitului cheltuielile efectuate pentru realizarea veniturilor sau care sunt prevazute in alte reglementari in vigoare.

Cheltuielile cu voucherele acordate salariatilor pentru petrecerea timpului liber nu intra in categoria cheltuielilor deductibile si nici in alte prevederi legale.

In grupa cheltuielilor cu deductibilitate limitata, la art. 21, alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, se cuprind si sunt recunoscute in limita cotei de 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului (calculata potrivit dispozitiilor Codului muncii) cu prioritate, ajutoarele acordate de catre societate pentru nastere, pentru inmormantare, pentru boli grave sau incurabile, pentru proteze, cheltuielile efectuate pentru buna functionare a cantinelor, creselor, gradinitelor, bibliotecilor, bazelor sportive dupa caz, aflate in administrare, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoarele pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie, alte cheltuieli cu caracter social prevazute in contractele de munca etc.

Mentionam ca incadrarea cheltuielilor cu vocherele pentru sala de sport in categoria biletelor de "tratament si odihna" nu poate fi facuta deoarece aceasta sintagma se refera la totalitatea procedurilor balneo-fizioterapeutice la care participa salariatul si membrii de familie ai acestuia, dupa caz, adaptate afectiunilor si efectuate sub supravegherea medicului specialist, combinate cu odihna si relaxarea.


Costul biletelor de tratament se suporta in conformitate cu prevederile legislatiei in materia asigurarilor de sanatate, prin sistemul organizat si administrat de MMFPS, prin intermediul CNPAS.

Pentru salariati, sumele reprezentand contravaloarea prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, nu sunt incluse in veniturile salariale (in conditiile art. 55, alin. (4), lit. a) din Codul fiscal) si sunt scutite de plata impozitului pe venitul salarial atunci cand angajatii prezinta documentele din care rezulta ca au beneficiat de aceste servicii, indiferent de baza de sanatate in care s-au tratat.

In principal, documentele se refera la trimiterea medicului de familie, a medicului de balneo din unitatea de sanatate de unde a fost achizitionat biletul si lista procedurilor aplicate. Aceste documente justificative sunt necesare, indiferent ca biletele au fost obtinute prin intermediul Caselor nationale de sanatate, al bazelor sindicale de tratament, de pe internet sau direct de la unitatea respectiva.

De asemenea, costul prestatiilor pentru tratament si odihna nu este cuprins nici in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, potrivit dispozitiilor art. 296 indice 15 lit. b) din Codul fiscal.

Contravaloarea voucherelor acordate salariatilor proprii pot fi incadrate in prevederile art. 21, alin. (3), lit. c) privind cheltuielile sociale daca sunt prevazute in contractele de munca si daca se incadreaza in limita de 2% aplicata asupra cheltuielilor cu salariile.

Sumele respective sunt considerate insa pentru salariati avantaje in natura si sunt supuse impozitului pe venit in intelesul art. 55, alin. (3), lit. b) si sunt inclusa in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii (art. 296^4 din Codul fiscal).


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Ionescu, expert contabil si auditor

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Cum incadram corect voucherele in categoria cheltuielilor sociale?":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscall

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

  • Indemnizatiile pentru crestere copil ar putea fi majorate in anumite situatii
    • UPDATE, 18.03.2019 Senatorii au votat favorabil proiectul de modificare a OUG nr. 111/2010, in sensul ca mamele care intra intr-un nou concediu de crestere copii la mai putin de 12 luni de la revenirea dintr-un CCC sa primeasca o indemnizatie cel putin egala cu cea primita in CCC anterior. Senatorii considera ca ar trebui modificate anumite prevederi ale legislatiei in vigoare pentru incurajarea natalitatii, in contextul in care aceasta este oricum in scadere, de ceva timp, sporul fiind unul...» citeste mai departe aici

  • UPDATE! Legea Bugetului pe 2019 a intrat in vigoare!
    • UPDATE 18.03.2019 Legea bugetului de stat pe 2019 nr. 50/2019 a fost promulgata vineri, 15 martie 2019, de presedintele Klaus Iohannis si, tot in aceeasi zi, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 209. Legea bugetului de stat a intrat in vigoare de astazi, 18 martie 2019. Asadar, desi presedintele Romaniei a intors in Parlament Legea bugetului, dupa votarea ei in forma initiala, Iohannis a promulgat bugetul pe anul in curs. Reamintim ca, pe 22 februarie, seful...» citeste mai departe aici

  • ANAF: Intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale pentru anul 2018
    • Directia Generala Regionala a Finantelor Publice Brasov vine in intampinarea nevoilor contribuabililor cu un nou material informativ, explicat pas cu pas, privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare si a raportarilor contabile anuale ale operatorilor economici pentru anul 2018 la Unitatile Teritoriale ale MFP. Asadar, in articolul publicat de DGRFP Brasov este explicat pas cu pas cine si in ce termen trebuie sa depuna situatiile financiare anuale, dar este precizat si tot ce trebuie...» citeste mai departe aici

  • Societate cu doi asociati: Deductibilitatea cheltuielilor cu dobanzile
    • "Intrebare: 1. Cum interpretati prevederile art. 40 2 alin. (5) coroborat cu art. 40 1 pct. 4. din Codul fiscal, in sensul ca o societate comerciala romana cu 2 asociati persoane fizice 40%/60% aplica limitarea deductibilitatii cheltuielilor cu dobanzile pentru imprumuturi/leasinguri/etc. de la terti? 2. In cazul in care exista cheltuieli cu dobanzile si diferentele de curs reportate din anii anteriori care depasesc plafonul deductibil in 2018, precum si cheltuieli din anul 2018 care ar trebui...» citeste mai departe aici

  • Este OFICIAL: Persoanele fizice care au datorii la stat nu vor mai fi publicate pe site-ul ANAF
    • Conform procedurii aprobate prin OANAF 558/2016, in vederea descurajarii acumularii de arierate bugetare de catre contribuabili, persoane fizice si juridice, organele fiscale centrale publica pe pagina de internet proprie a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala lista debitorilor care inregistreaza obligatii fiscale restante, precum si cuantumul acestor obligatii, pentru fiecare buget administrat de organele fiscale centrale. Listele se publicau separat pentru debitori - persoane juridice,...» citeste mai departe aici

© 2007 - 2019 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Autoturisme pe firma - deducerea cheltuielilor in 2019​
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2019 - MODIFICARI la DEDUCERILE pentru autoturisme

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016