Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Prestari intracomunitare de servicii in marketing. Cum se face evidentierea din decontul de TVA?

29-Mai-2014
5826
Gestionarea unor actiuni care privesc decontul de TVA si D 390 VIES vor fi ilustrate prin situatia unei firme romane care presteaza servicii de marketing (promovare, sampling) pe teritoriul Romaniei, pentru reprezentanta din Romania a societatii A din Croatia (societatea A este inregistrata in scopuri de TVA in Croatia).

Facturile se emit catre societatea A - reprezentanta - cu codul de inregistrare in scopuri de TVA al societatii A din Croatia. Vom stabili daca operatiunea este neimpozabila in Romania din punct de vedere al TVA si se declara in formularul 390 VIES, precum si la ce randuri din decontul de TVA trebuie evidentiata.

Operatiunea prezentata de dvs. se incadreaza in categoria prestarilor intracomunitare de servicii pentru care se aplica regula generala de taxare de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal. Aceste prevederi din Codul fiscal sunt armonizate cu prevederile art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006 modificata prin Directiva CEE nr. 8 din 12 februarie 2008 de modificare a Directivei 2006/112/CE in ceea ce priveste locul de prestare a serviciilor. In baza prevederilor cuprinse in Directiva 8 a CEE din 12 februarie 2008, regula generala de taxare stabileste ca locul de taxare trebuie sa fie "locul in care are loc consumul" serviciului respectiv. Locul utilizarii serviciilor este in Croatia, acolo unde este sediul activitatii economice a beneficiarului.

Dovada faptului ca serviciul este prestat catre o persoana impozabila stabilita in Comunitate pentru activitatea sa economica care se desfasoara in afara teritoriului Romaniei rezulta chiar din urmatoarele informatii care se preiau din contractul economic incheiat intre ambele parti participante la tranzactie:

- adresa sediului activitatii economice si adresa sediului care primeste serviciile;
- codul de inregistrare in scopuri de TVA emis de catre autoritatile fiscale din alt stat membru;
- entitatea care plateste contravaloarea serviciilor;
- entitatea care suporta costul acestora;
- natura serviciilor, aspect care permite identificarea sediului pentru care este prestat serviciul. 


Dupa cum se poate constata, pentru aplicarea unui tratament fiscal corect, nu este relevant faptul ca serviciile sunt prestate efectiv in Romania, ci locul unde serviciile respective sunt utilizate. De asemenea, nu este relevant nici faptul ca beneficiarul are o reprezentanta comerciala in Romania chiar daca facturile sunt emise pentru reprezentanta din Romania a firmei din Croatia. In acest context, este recomandabil sa respectati urmatoarea ordine de prezentare a informatiilor in fiecare factura emisa: "beneficiar "….firma din Croatia" cod TVA …" , cu inscrierea mentiunii "reprezentanta comerciala din Romania …adresa…. ".

Astfel, se subliniaza in mod expres faptul ca serviciul este prestat in beneficiul firmei din Croatia. In acest sens, am in vedere faptul ca reprezentanta comerciala a unei firme straine, deschisa pe teritoriul Romaniei in baza prevederilor cuprinse in decretul-lege 122/1990, nu are dreptul de a efectua acte de comert in nume propriu. Altfel spus, o reprezentanta comerciala nu poate fi considerata o persoana impozabila d.p.d.v. al TVA deoarece nu desfasoara activitati economice pe teritoriul Romaniei.

Astfel, daca primeste un cod valid de TVA, serviciul este neimpozabil in Romania, dar impozabil in Croatia deoarece locul prestarii serviciului se considera a fi in Croatia, la sediul activitatii economice al beneficiarului.

Pentru aceste servicii neimpozabile in Romania, prestatorul din Romania are urmatoarele obligatii fiscale:

- sa emita factura in valuta negociata, cu toate informatiile impuse prin art. 155 alin. (19) din Codul fiscal;
- sa nu colecteze TVA;
- sa inscrie pe factura mentiunea "neimpozabil in Romania cf. art. 133 alin. (2) din Codul fiscal" sau " "neimpozabil in Romania cf. art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006" conform obligatiei de la articolul 155, alineatul 19, litera l) "l) in cazul in care este aplicabila o scutire de taxa, trimiterea la dispozitiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice alta mentiune din care sa rezulte ca livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;".
- sa inregistreze factura in evidenta contabila la cursul valutar din data emiterii;
- sa evidentieze factura emisa in jurnalul pentru vanzari la o baza de impozitare in lei determinata prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii.
- sa raporteze operatiunea prin decontul de TVA la randul 3 denumit "Livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei (in UE sau in afara UE), precum si livrari intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b) si c) din Codul fiscal, din care: ";

- sa raporteze operatiunea prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES cu simbolul P.

In concluzie, operatiunea prezentata se incadreaza in categoria prestarilor intracomunitare de servicii care se raporteaza prin declaratia cod 390 VIES.

Conform definitiei de la pct. 13 alin. 7) din Codul fiscal, prestarile intracomunitare de servicii sunt acele operatiuni pentru care se aplica regula generala de taxare reglementata prin art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate. "Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, care sunt prestate de prestatori stabiliti in Romania catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Comunitatii, se numesc prestari de servicii intracomunitare si se declara in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 156^4 din Codul fiscal, daca nu beneficiaza de o scutire de taxa."

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Prestari intracomunitare de servicii in marketing. Cum se face evidentierea din decontul de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 2 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016