Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitatea.ro cauta meniu

Transportul la si de la locul de munca. Cum facem deducerea cheltuielilor?

03-Feb-2017
2235

In analiza de mai jos, stabilim in ce conditii se poate deconta transportul de la locul de munca la locul de domiciliu si daca, in cazul in care se decontraza din fondul de actiuni sociale de 5% din fond salarii si acest fond este depasit, se mai poate acorda.

Stabilim ce fel de cheltuiala este, daca este baza de impozitare si daca acordarea acestor sume trebuie sa fie prevazuta in una din urmatoarele cazuri: contract colectiv, contract de munca sau regulament intern.

Conform prevederilor art. 76 alin. (4) lit. a) si art. 142 lit. b) din Codul fiscal, nu sunt venituri impozabile si nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Asadar, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca reprezinta venit neimpozabil pentru salariat si netaxabil cu contributii sociale, in conditiile prevazute de contractul de munca.

In contractul de munca poate fi prevazuta orice modalitate de decontare a transportului: permise sau abonamente calatorie utilizate pentru transportul la si de la locul de munca si decontarea cheltuielilor cu combustibilul pentru salariatii care utilizeaza autoturismul propriu, etc.

Deductibilitatea cheltuielilor cu transportul salariatilor la si de la locul de munca. Conform art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, cheltuielile sociale sunt deductibile in limita unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intra sub incidenta acestei limite alte cheltuieli cu caracter social decat cele enumerate de Codul fiscal , efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern.



In concluzie, cheltuielile cu transportul salariatilor la si de la locul de munca reprezentand cheltuieli sociale efectuate in baza contractului de munca sunt deductibile la calculul profitului impozabil in limita de 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu personalul.

Totodata, conform art. 76 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal nu sunt venituri impozabile, in intelesul impozitului pe venit contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

In ceea ce priveste contributiile sociale, art. 142 lit. f) din Codul fiscal stabileste ca, nu se cuprinde in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au resedinta si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Astfel, daca salariatii au resedinta in alta localitate decat aceea in care au locul de munca, angajatorul poate suporta contravaloarea transportului daca nu le asigura locuinta sau nu suporta contravaloarea chiriei. Contravaloarea transportului suportata de angajator nu intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale. In acest caz, nu este necesara reglementarea in contractul de munca.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Dita - Consilier juridic

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Transportul la si de la locul de munca. Cum facem deducerea cheltuielilor?":
Rating:

Nota: 3.25 din 4 voturi
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016



x

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro



Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!




Subiectele saptamanii

© 2007 - 2018 RENTROP & STRATON. All rights reserved.

Atentie contabili!

Cheltuieli Deductibile - exemple si explicatii‚Äč
Cititi si respectati modificarile din Codul Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti
Codul Fiscal 2018 - Care Cheltuieli sunt Deductibile si care NU sunt?

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016